MenuWarto samodzielnie ubiegać się o rezydenturę?

Warto samodzielnie ubiegać się o rezydenturę? Shutterstock

Czy warto samodzielnie ubiegać się o potwierdzenie stałej rezydentury?

Coraz więcej rodaków ubiega się o potwierdzenie statusu stałego rezydenta i wielu podejmuje się wypełnić wniosek i skompletować dokumenty samodzielnie. Jest to oczywiście najtańsza opcja, ponieważ usługi ekspertów to dodatkowy koszt, ale jednocześnie niesie ze sobą ryzyko, że wniosek będzie nieprawidłowo wypełniony i/lub udokumentowany.

Wniosek EE (PR) liczy 85 stron, ale nie wszystkie sekcje odnoszą się do indywidualnych okoliczności, dlatego każdy ustęp i podpunkt należy przeczytać ze zrozumieniem, a w przypadku niejasności, szukać wytłumaczenia. Wniosek musi być udokumentowany i poparty odpowiednimi deklaracjami. Brak wymaganych dokumentów trzeba pisemnie i wyczerpująco wyjaśnić i zastąpić alternatywnymi.

Bardzo pomaga dołączenie listu do Home Office, w którym można streścić indywidualną (czasem skomplikowaną) sytuację i odnieść się do załączonej dokumentacji.

Odradzam szukania porady na internetowych forach lub wśród znajomych – prawo imigracyjne jest tak samo kompleksowe i działa na zasadzie interpretacji jak każde inne, ponadto każdy, kto udziela porad imigracyjnych, a nie jest do tego uprawniony, popełnia wykroczenie i podlega karze grzywny na takiej samej zasadzie jak osoba podająca się za lekarza i przepisująca lekarstwa.

W przypadku niejasności, polecam skorzystać z infolinii Home Office dla obywateli EU 0 300 123 2253 lub stron internetowych Gov.uk

Niektóre z firm konsultacyjnych i kancelarii prawniczych udzielają nieodpłatnych porad w określonym zakresie, dobrze jest śledzić terminy spotkań informacyjnych w większych miastach i regularnie czytać polską (i nie tylko) prasę. Bardzo polecam skorzystać z usług specjalistów, aby sprawdzili poprawność wniosku przed jego wysłaniem – cena takiej usługi będzie się wahać od £25 do £250. Warto zatem chwycić za telefon i zebrać informacje przed podjęciem decyzji.

Athena Immigration Advice oferuje przegląd wniosku, dokumentów i szczegółową pisemną opinię za £25.

Dorota Darnell, Athena Immigration Advice
T: 07979151475
www.athenaimmigrationadvice.co.uk

(art. sponsorowany)

 

Ostatnio zmienianywtorek, 18 kwiecień 2017 07:48
Powrót na górę