MenuEuropejski Nakaz Aresztowania

Europejski Nakaz Aresztowania Shutterstock

Co to jest Europejski Nakaz Aresztowania?

 

Eropejski nakaz aresztowania to decyzja sądowa wydana w państwie należącym do UE, w celu aresztowania i przekazania przez inne państwo członkowskie osoby poszukiwanej w związku z prowadzonym przeciwko niej postępowaniem karnym, wykonaniem orzeczonej wobec niej kary lub środka zabezpieczającego. ENA można zastosować wobec osoby prawomocnie skazanej na karę pozbawienia wolności powyżej czterech miesięcy lub ściganej za przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności co najmniej roku. Problem ENA dotyczy zatem zarówno osób, które przebywają za granicą w sytuacji uprzedniego skazania na karę pozbawienia wolności jak i tych, które w kraju pozostawiły nieuregulowane kwestie prawne i często są nieświadome, iż wystosowano wobec nich ENA.

Obywatel polski, wobec którego wydano ENA powinien niezwłocznie skontaktować się z adwokatem w kraju, w którym przebywa oraz z adwokatem w Polsce. Współpraca pomiędzy nimi może mieć istotne znaczenie dla pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy. Adwokat w Polsce może wskazać istniejące błędy w procedurze wydania decyzji o ENA lub podjąć szereg działań w celu jego uchylenia. W razie pytań proszę o kontakt.

adw. dr Maciej Indan-Pykno
tel. 07552959558; email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.adwokatindan.pl

 

 
Ostatnio zmienianywtorek, 18 kwiecień 2017 07:51
Powrót na górę