Menu



Czy opinia biegłego jest konieczna?

Czy opinia biegłego jest konieczna? Shutterstock

Proszę wyjasnić, kiedy potrzebna jest opinia biegłego? W jakim celu się po nią sięga?

W sprawach wypadkowych niezmiernie ważnym jest uzyskanie medycznej opinii biegłego, która jest jednym z dowodów przy ubieganiu się o odszkodowanie. Pomaga ona wykazać przed sądem zakres szkód doznanych przez poszkodowanego w zaistniałym wypadku oraz jego długoterminowe skutki. Biegły jest zobowiązany przedstawić rzetelną opinię i odpowiada przed sądem, a nie przed stroną, która go poinstruowała. Gdy obrażenia są poważne lub skomplikowane, potrzebny będzie więcej niż jeden raport biegłego. Czasami taka opinia nie może być uzyskana natychmiast ze względu na trwający proces leczenia i rekonwalescencji, który to uniemożliwia wystawienie prognozy długoterminowej. Poszkodowany może się wówczas niepokoić, gdyż sprawa się opóźnia, a prawnik niecierpliwić, gdyż nie ma on wpływu na zaistniałą sytuację.

Zdarza się, że biegły, który nie jest biegłym medycznym jest poinstruowany, by zrekonstruować wypadek  i w ten sposób naświetlić problem sędziemu.

Kiedy ostatecznie raporty są gotowe i obie strony się z nimi zgadzają, możliwe są negocjacje. Każda ze stron może zaoferować kwotę, by zakończyć sprawę – tak, by ominąć kosztowną rozprawę sądową. Należy oczywiście pamiętać, że w większości skomplikowanych spraw (gdzie wartość odszkodowania przekracza £25,000) obie strony – wnioskodawca i obrońca – mogą uzyskać własne opinie biegłych medycznych.

Howard Kent
Personal Injury Lawyer 
Debenhams Ottaway
T: 01727 735661
E: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W: debenhamsottaway.co.uk/polish

Powrót na górę