Logo
 Wydrukuj tę stronę

Jak zadowolić niejadka?

Jak zadowolić niejadka? Shutterstock

Mój syn jest niejadkiem, praktycznie nic mu nie smakuje. Co zrobić, by przekonać go do jedzenia?

Trafienie w gusta najmłodszych czasem jest trudniejsze niż nam się wydaje. O ile jednego dnia pomidor czy szynka są zjadane ze smakiem, to za tydzień mogą być one na końcu listy. Sztuka przemycania witamin oraz niezbędnych mikroelementów jest trudna, ale trzeba się jej nauczyć. Możliwa jest również zmiana nawyków żywieniowych.

Pamiętajmy, by nie traktować przygotowania posiłków jak nieprzyjemny obowiązek. Dziecko doskonale widzi nasze nastawienie i jest w stanie je rozszyfrować. Warto pokazać mu, że gotowanie to fajna zabawa: można zrobić zawody na czas, dać mu się wykazać inwencją twórczą, stworzyć kolorowe posiłki i przede wszystkim… nie bać się bałaganu. Pozwólmy dziecku raz na jakiś czas stworzyć coś specjalnego dla innych członków rodziny. Kiedy pociecha dostrzeże, że przygotowanie posiłków wymaga energii, czasu i chęci, inaczej spojrzy na jedzenie.

Uczenie nowych smaków nie jest łatwe. Tak samo jak przekonywanie małych niejadków do zjadania dań, które są nieco inne niż zwykle. Pokażmy jednak dziecku, że przygotowanie posiłków to fajna przygoda – dzięki temu przekona się do zdrowych produktów, które wcześniej mu nie smakowały. Nowe menu powinno łączyć ulubione składniki z nowymi, do których pociecha nie jest jeszcze przekonana. Mogą to być nawet naleśniki z serem żółtym i... szpinakiem.

Zobacz także:

© Goniec.com