MenuWielka Brytania: A jednak! Huawei na "czarnej liście"

  • Napisane przez  goniec.com
Wielka Brytania: A jednak! Huawei na "czarnej liście"

Rząd Wielkiej Brytanii nakazał firmom usunięcie sprzętu z systemu Huawei do 2027 r. Prezydent USA Trump z zadowoleniem przyjął decyzję. Natomiast ambasador Chin w Wielkiej Brytanii nazwał ją „rozczarowującą i złą”. 

Wielka Brytania postępuje zgodnie z sankcjami nałożonymi przez USA, które twierdzą, że chińska firma stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.Huawei zaprzecza tym informacjom. „Przekonaliśmy wiele krajów - nie korzystać z Huawei, ponieważ uważamy, że jest to zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, jest to duże ryzyko ” - powiedział prezydent Donal Trump.

W odpowiedzi na zakaz sieci 5G chiński ambasador Liu Xiaoming „Wątpliwe jest, czy Wielka Brytania może zapewnić otwarte, uczciwe i niedyskryminacyjne otoczenie biznesowe dla firm z innych krajów”, stwierdził. Szef bezpieczeństwa Huawei w USA, Andy Purdy, powiedział w programie BBC Radio 4 Today, że Huawei ma nadzieję, że rząd Wielkiej Brytanii ponownie rozważy swoją decyzję, i zaoferował „dodatkowe informacje”, aby dać ministrom „poziom zaufania, który został wstrząśnięty” przez sankcje rządu USA. Natomiast Brytyjski dyrektor komunikacyjny Huawei, Ed Brewster, powiedział BBC Newsnight, że zakaz został ogłoszony „z powodu nacisków ze strony USA”. „Myślę, że to jasne, że nie chodzi o bezpieczeństwo, chodzi o handel. To amerykańska kampania skoncentrowana na atakowaniu naszego biznesu i atakowaniu technologii, a to dlatego, że Stany Zjednoczone stoją w tyle za technologią” - powiedział.Huawei wielokrotnie powtarzał, że nie spowoduje szkody w żadnym kraju .

Na czym polega zakaz?
Brytyjskim dostawcom telefonii komórkowej zakazano kupowania nowego sprzętu Huawei 5G po 31 grudnia, a do 2027 r. Muszą również usunąć cały zestaw 5G chińskiej firmy ze swoich sieci. Decyzja została podjęta po tym, jak brytyjskie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NCSC) ostrzegło, że bardzo restrykcyjne sankcje w USA oznaczają, że nie można zagwarantować bezpieczeństwa sprzętu Huawei.

Czy to oznacza, że ​​nasz telefon Huawei przestanie działać?
Nie. Ten ruch wpływa na sprzęt na masztach radiowych i wewnątrz central telefonicznych, z których korzystają operatorzy, a nie na pojedyncze urządzenia konsumenckie sprzedawane przez firmę. „Nie wpływa bezpośrednio na technologię Huawei, z której korzystasz w domu, taką jak smartfony, laptopy i tablety”, wyjaśnia National Cyber ​​Security Center (NCSC). Wszystkie aplikacje powinny nadal działać, a Twój telefon / laptop / tablet powinien otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń przez normalny okres użytkowania”.
Ale nowe amerykańskie sankcje ograniczają zdolność Huawei do produkcji własnych układów, co z kolei może spowolnić tempo wprowadzania ulepszeń w sprzęcie. Ponadto inne ograniczenia oznaczają, że nowe urządzenia Huawei nie mogą oferować usług Google, w tym Sklepu Play i inteligentnego asystenta.

Czy wpłynie to na moją usługę 5G?
Możliwie. Firmy Vodafone, Three i EE zaczęły wdrażać usługi 5G w całym kraju w oparciu o zestaw Huawei, a teraz muszą zmienić go na sprzęt innego dostawcy.

Sama chińska firma twierdzi, że klienci muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi, jeżeli będą chcieli zerwać umowy i przenieść się do innych dostawców. (źródło: bbc.com) 

 

Powrót na górę