MenuJak stworzyć dobrą nazwę dla firmy w UK?

  • Napisane przez  Goniec.com
Jak stworzyć dobrą nazwę dla firmy w UK?

Badania dowodzą, że imigranci z Unii Europejskiej, w tym także Polacy, wciąż chętnie, pomimo brexitu, zakładają firmy w Wielkiej Brytanii. Skłania ich do tego m.in. łatwy proces rejestracji działalności gospodarczej i niskie podatki. Młodzi przedsiębiorcy jednak, często mają kłopot z tym, jak nazwać firmę w UK.

W kwestii doboru nazwy dla firmy najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego copywritera lub agencji namingowej. Można oczywiście spróbować wykreować ją samodzielnie, należy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Język

Nazwa powinna zostać stworzona  w języku obowiązującym w kraju, na którego rynku będzie działać. Jeśli więc zakładamy działalność w Wielkiej Brytanii, nazwijmy swoją firmę w języku angielskim. Jeśli będziemy korzystać z pomocy specjalisty, wybierzmy osobę, dla której język angielski jest językiem ojczystym. Na język trzeba uważać także, gdy nasza firma rozwinie się i zacznie działać za granicą. Przed wejściem na nowy rynek, sprawdźmy konotacje naszej nazwy w danym kraju, może się bowiem okazać, że oznacza ona coś zupełnie innego. Przykładem takiej wpadki może być firma Osram – gdy marka pojawiła się w Polsce wzbudzała wiele kontrowersji. Podobny problem miało Mitsubishi, gdy wprowadziło na rynek hiszpański nowy model samochodu: Mitsubishi Pajero. Żaden ze specjalistów firmy nie zauważył, że w języku hiszpańskim „pajero” znaczy „onanista”.

Błędy

Nazwa dla firmy pod żadnym pozorem nie może zawierać błędów językowych. To źle świadczy o właścicielu i w oczach klientów firma nie jest godna zaufania. Wyjątkiem są tutaj celowe błędy, ale tylko w przypadkach, w których odbiorca od razu wie, że błąd był zamierzony. Przykładem takiego zabiegu jest zapis fonetyczny.

Oryginalność

To niezwykle ważna rzecz przy doborze nazwy. Dzięki unikalnej nazwie, nasza firma wyróżni się na rynku i będzie łatwo zapamiętana przez potencjalnych klientów. Jednak nie tylko o oryginalność wśród innych tu chodzi – ważna jest także dostępność nazwy. Na stronie internetowej Companies House można sprawdzić, czy nasza nazwa jest dostępna, czy też zajęta przez inną firmę. Jest jednak, jeszcze jedna istotna kwestia w tym temacie: nawet najlepsza nazwa może stać się dla nas bezużyteczna, jeżeli okaże się, że ktoś inny opatentował już identyczną (lub podobną). Ważne więc, by propozycje nazw sprawdzić w krajowych i międzynarodowych bazach patentowych. W przeciwnym razie narazimy się na kłopoty prawne. Sprawdzajmy także dostępność domeny internetowej. Dla firm działających w Wielkiej Brytanii najlepsza będzie ta z końcówką „co.uk”.

Krótka, zwięzła i łatwa do wymówienia

Im krótsza nazwa, tym lepsza. Kilkuczłonowe trudniej zapamiętać. Zakładając firmę w Wielkiej Brytanii, pamiętajmy, że jeśli ma to być spółka (Limited), to nazwa dodatkowo musi kończyć się wyrazem „Limited”. Odrzućmy od razu nazwy trudne do wymówienia – im łatwiej powtórzyć nazwę innym, tym lepiej. Jeśli chcesz, by Twoja nazwa zawierała imię lub nazwisko, to tylko takie, które bez trudu wymówi każdy Brytyjczyk. Nie umieszczaj w nazwie przedrostka „pol”, chyba, że zależy Ci wyłącznie na polskich klientach. Firma z taką nazwą może być bowiem odbierana jako skierowana wyłącznie do Polaków, a to zawęża możliwości zarobkowe.

Jeśli zrezygnujesz z pomocy specjalisty i nazwę będziesz wymyślał sam, przed ostatecznym wyborem przygotuj krótką ankietę i przepytaj swoją grupę docelową, która nazwa najbardziej im się podoba.

(pblink.co.uk)

Powrót na górę