MenuJedna dziesiąta światowego PKB dziełem imigrantów

  • Napisane przez  Goniec.com
Jedna dziesiąta światowego PKB dziełem imigrantów Shutterstock

Blisko 7 bilionów dolarów – taką kwotę w ubiegłym roku wypracowali dla światowej gospodarki imigranci.

Eksperci McKinsey Global Institute przeanalizowali wpływ imigrantów na światową  i europejską gospodarkę. W swoich badaniach zaznaczyli oni, że na przestrzeni ostatnich 50 lat liczba osób, które na stałe mieszka poza granicami swojego kraju, wzrosła trzykrotnie i wynosi 247 mln, co stanowi 3,4 proc. światowej populacji. Według obliczeń wypracowali oni w ubiegłym roku 6,7 biliona dolarów, czyli aż 9,5 proc. światowej gospodarki. Wynik jest imponujący, szczególnie biorąc pod uwagę, że zarabiają oni zazwyczaj mniej od lokalnych pracowników.

– Migracje to ogromny potencjał, szczególnie dla krajów przyjmujących, do których napływają przede wszystkim młodzi, zdrowi i przedsiębiorczy pracownicy. Ponad jedna trzecia imigrantów ma wyższe wykształcenie. Właśnie z tych powodów imigranci wnoszą do gospodarki większą wartość, niż można by się spodziewać – skomentował wyniki Wiktor Namysł, partner zarządzający McKinsey&Company w Polsce.

Z badań wynika również, że imigranci najwięcej wnoszą do gospodarek państw wysokorozwiniętych, takich jak Ameryka, czy właśnie Wielka Brytania.

(mo)

Powrót na górę