MenuCo ze szczepieniem dzieci? Jaka jest decyzja rady?

Co ze szczepieniem dzieci? Jaka jest decyzja rady?

Brytyjscy eksperci ds. szczepionek powiedzieli, że jest mało prawdopodobne, aby decyzja o zaszczepieniu wszystkich dzieci w wieku od 12 do 17 lat przeciwko Covidowi została wkrótce zalecona przez brytyjskich ekspertów ds. szczepionek.

Pewnym grupom dzieci nadal można zaoferować szczepionkę Covid – ale nie wszystkim. Jak informuje BBC, w najbliższych dniach spodziewane jest oświadczenie Wspólnego Komitetu ds. Szczepień i Szczepień (JCVI). Następnie rząd podejmie ostateczną decyzję, czy nastolatki zostaną włączone do masowego wdrożenia.

Istnieje wiele spekulacji na temat tego, czy dzieci zostaną objęte programem szczepień przeciwko Covid-19 w Wielkiej Brytanii po tym, jak regulator MHRA zatwierdził ostatnio stosowanie Pfizera u dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Ale JCVI – komitet brytyjskich ekspertów ds. szczepionek, który doradza rządowi w sprawie najlepszego podejścia – nie wydał jeszcze żadnych formalnych zaleceń w tej sprawie.

Obecna rada jest taka, że ​​szczepienie Pfizera można zaproponować osobom w wieku od 16 do 18 lat, jeśli należą do grupy priorytetowej lub mieszkają z kimś, kto ma osłabiony układ odpornościowy. Przed podjęciem decyzji komisja może chcieć czekać na więcej danych dotyczących bezpieczeństwa dzieci, które zostały zaszczepione w innych krajach, takich jak USA i Izrael. 

Zatwierdzenie MHRA opierało się na badaniach szczepionki Pfizer na 2200 nastolatków w USA, które wykazały, że jest bezpieczna i skuteczna, ale jest to stosunkowo niewielka liczba.

Jednocześnie brytyjskie zapasy szczepionek Pfizer i Moderna są traktowane priorytetowo dla dorosłych w wieku od 18 do 40 lat – którym nie oferuje się AstraZeneca – co oznacza, że ​​zapasy dostępne dla dzieci są obecnie na niskim poziomie. Jednak eksperci muszą wziąć pod uwagę cały szereg czynników, w tym korzyści i zagrożenia dla dzieci, a także inne szersze kwestie etyczne.

Jak czytamy w BBC, ryzyko wystąpienia ciężkiej choroby u dzieci z powodu Covid jest niewielkie, zgony są niezwykle rzadkie i występują tylko u dzieci w Wielkiej Brytanii z głębokimi schorzeniami podstawowymi i ograniczającymi życie. Bezpośrednie korzyści dla nich ze szczepień byłyby niewielkie. Niektórzy ludzie kwestionują, czy szczepienie dzieci w Wielkiej Brytanii jest moralnie słuszne, kiedy tak wiele milionów innych ludzi w pozostałej części świata jest wciąż nieszczepionych.

Z drugiej strony szczepienie dzieci może zmniejszyć liczbę infekcji w społeczeństwie, pomóc chronić dorosłych i najbardziej narażone osoby, a także utrzymać otwarte szkoły. „To bardzo dobrze wyważona kwestia i trudna decyzja” – mówi prof. Calum Semple, profesor medycyny epidemii i zdrowia dzieci z Uniwersytetu w Liverpoolu, który jest również członkiem naukowej grupy doradczej Sage. Powiedział, że „skręca w kierunku nieszczepiania dzieci” z powodu konieczności podania szczepionki w ramiona trudniej dostępnych dorosłych. (Źródło: bbc.com)

Ostatnio zmienianypiątek, 18 czerwiec 2021 09:36
Powrót na górę