MenuPamiętaj! Tego nigdy nie przywóź z wakacji

  • Napisane przez  goniec.com
Pamiętaj! Tego nigdy nie przywóź z wakacji

Trwa sezon urlopowy. Co prawda z powodu pandemii wiele osób musiał zweryfikować swoje plany, są jednak miejsca, które otworzyły się dla turystów. 

 

Żeby wakacje były udane, musimy przede wszystkim, sprawić żeby były bezpieczne. Od samego początku do końca. Oprócz ubezpieczeń, które mają nas chronić od nieszczęśliwych wypadków, pomyślmy jeszcze o jednym ważnym aspekcie. O pamiątkach. Zazwyczaj kupujemy je w dobrej wierze. Należy jednak wiedziec, że w wielu państwach jest lista rzeczy, których kupno może nam sprawić kłopoty. Według prawa naruszenie przepisów dotyczących przewozu przedmiotów zakazanych jest przestępstwem. W najlepszym przypadku zapłacimy wysoką grzywnę, ale może nam również grozić pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. O czym mowa? Listę przedstawiamy poniżej:. 

Przepisy celne w Azji

Wietnam – możemy spotkać się z kontrolą  obejmująca przywożone i wywożone kasety wideo, magnetofonowe, płyty CD, a także książki i czasopisma.
Indonezja – obowiązują tu ograniczenia i zakazy wywozu rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory.
Tajlandia – zakazane jest wywożenie statuetek i wizerunków Buddy, chyba, ze stanowią wyrób rzemieślniczy o małej wartości artystycznej, zakupiony np. na straganie.
Indie – nie wolno wywozić złota i srebra (poza przedmiotami osobistego użytku), antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (zwłaszcza gadów), skorup żółwi

Przepisy Celne w Ameryce Środkowej i Południowej

Meksyk – zabronione jest wwożenie i wywożenie świeżych artykułów spożywczych lub żywności o niskim stopniu przetworzenia. Restrykcyjnie egzekwowane są przepisy zabraniające wwozu roślin, nasion, mięsa i wędlin (w tym paczkowanych i w puszkach) oraz produktów spożywczych przygotowanych metodami domowymi. Całkowitym zakazem wywozu objęte są rzadkie gatunki zwierząt oraz przedmioty o wartości archeologicznej.
Kuba – zakazany jest wywóz  zwierząt morskich i lądowych, endemicznych lub będących pod ochroną (np. żółwi, iguan, krokodyli, papug) oraz skór i wyrobów z tych zwierząt. Nie zezwala się na wywóz więcej niż 3 dużych muszli. Na wywóz antyków i dzieł sztuki, w tym również rękodzieła i rzemiosła artystycznego większej wartości, należy uzyskać zezwolenie, wydawane przez Registro Nacional de Bienes Culturales Departamentu Dziedzictwa w Ministerstwie Kultury. Na wywóz większej ilości złota czy srebra należy mieć zezwolenie Banco Nacional de Cuba. Wywóz alkoholu ograniczony jest do 6 butelek.  Bez rachunku ze sklepu potwierdzającego zakup można wywieźć jedynie 50 szt. cygar.
Ekwador i Peru – obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Przy zakupie pamiątek imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód kupna, by pokazać go podczas kontroli na lotnisku.

Przepisy Celne w Afryce

Madagaskar – zakazany jest wywóz za granicę chronionych gatunków fauny (np. żółwi, węży; lemurów) oraz flory (np. orchidei).
RPA – nie wolno wwozić żywności oraz więcej niż 1 l napojów spirytusowych. Całkowitym zakazem objęty jest wywóz kości słoniowej oraz skór i innych części zwierząt, o ile nie zostały nabyte u licencjonowanego sprzedawcy lub nie mają certyfikatu trofeum łowieckiego. Zakazane jest posiadanie surowych (nieoszlifowanych) diamentów.
Angola – nie wolno wywozić kamieni szlachetnych, kości słoniowej, wyrobów ze skóry krokodyla i węża oraz skorup żółwi. W przypadku wywozu wyrobów rękodzieła artystycznego z drewna, obrazów i innych dzieł sztuki wymagana jest zgoda Ministerstwa Kultury (na wyrobie zostaje przyklejony specjalny znaczek z pieczątką). Niektóre sklepy z pamiątkami sprzedają wyroby z naklejkami zezwalającymi na wywóz. (Źródło: esky.pl)

Jakich pamiątek nie mogę przywozić z wakacji?

Przed przywozem pamiątek z egzotycznych roślin i zwierząt upewnij się, czy nie są one objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory. Jeśli pamiątkę, którą planujesz kupić wytworzono z zagrożonych gatunków objętych tymi przepisami, nie znaczy to, że nie ma możliwości przywiezienia jej do kraju. Należy jednak upewnić się, że okaz został legalnie pozyskany i dopełnić wszelkich wymaganych procedur eksportowych i importowych. Kwestię tę reguluje Konwencja Waszyngtońska (CITES) i przepisy Unii Europejskiej w tym zakresie. Pamiętaj, że w świetle przepisów nie ma znaczenia, czy przewóz dotyczy żywych zwierząt czy przedmiotów z nich wykonanych.

Na liście gatunków znajdują się m.in. (pełna lista gatunków objętych przepisami znajduje się w rozporządzeniu Unii Europejskiej w zakresie CITES):

KRĘGOWCE:

ssaki: wszystkie naczelne (w tym kapucynki, tamaryny, marmozetty), kotowate (tygrysy, lwy, lamparty, pumy, serwale, rysie, żbiki i wszystkie inne poza kotem domowym), wilki, słonie, nosorożce, wydry.
Na co przede wszystkim zwracać uwagę: żywe małpki sprzedawane w celach hobbystycznych, skóry dzikich kotów, wilków, niedźwiedzi, wydr, słoni, niektórych zebr oraz przedmioty z nich wykonane (buty, dywaniki, kołnierze), wyroby z kości słoniowej, z rogów nosorożca, kłów morsa, pamiątki (wypchane zwierzęta lub ich fragmenty, przedmioty ze skóry, w tym przedmioty pamiątkarskie z dłoni małp, z nóg/włosia słonia), trofea, specyfiki medycyny azjatyckiej (mogą zawierać kości tygrysów, żółć niedźwiedzi, rogi nosorożca).

ptaki: np. gwarek, prawie wszystkie papugi, wszystkie ptaki drapieżne, sowy, kolibry.
Na co przede wszystkim zwracać uwagę: żywe i wypchane zwierzęta, jaja, trofea.

gady: węże np. wszystkie z rodziny pytonów i dusicieli, wszystkie żółwie lądowe i morskie, popularny w akwariach żółw czerwonolicy, wszystkie krokodyle, liczne legwany, gekony kameleony, inne jaszczurki.
Na co przede wszystkim zwracać uwagę: żywe zwierzęta, przedmioty skórzane (paski do zegarków, torebki, buty, kapelusze, kurtki), przedmioty pamiątkarskie ze spreparowanych węży, kobry w butelkach z egzotycznymi nalewkami, trofea.

płazy: np. drzewołazy, aksolotl.
Na co przede wszystkim zwracać uwagę: żywe zwierzęta sprzedawane w celach hobbystycznych.

ryby: np. wszystkie jesiotrokształtne, wszystkie koniki morskie.
Na co przede wszystkim zwracać uwagę: egzotyczne rybki akwariowe, kawior, leki i paraleki (w tym, choć nie tylko, specyfiki medycyny azjatyckiej) wytworzone z koników morskich.

BEZKRĘGOWCE:

pajęczaki: np.: ptaszniki, skorpion cesarski.
Na co przede wszystkim zwracać uwagę: żywe zwierzęta sprzedawane w celach hobbystycznych, spreparowane skorpiony sprzedawane jako pamiątki lub składniki egzotycznych nalewek.

owady: np. niepylak apollo, pazie ptasioskrzydłe.
Na co przede wszystkim zwracać uwagę: spreparowane okazy (motyle, chrząszcze) sprzedawane w celach kolekcjonerskich, żywe zwierzęta.

pierścienice: pijawka lekarska.
Na co przede wszystkim zwracać uwagę: żywe okazy dla celów paramedycznych, leki i paraleki wytworzone z pijawek.

mięczaki (głównie małże i ślimaki): np. muszle skrzydelnika olbrzymiego i przydaczni;
Na co przede wszystkim zwracać uwagę: muszle do celów kolekcjonerskich.

niektóre koralowce
Na co przede wszystkim zwracać uwagę: skamieniałe fragmenty koralowców przewożone jako pamiątki, składniki biżuterii (nie dotyczy korali czerwonych i różowych), żywe koralowce i ukwiały do celów akwarystycznych.

ROŚLINY:

Na przykład: niektóre agawy, niektóre cyprysy, prawie wszystkie kaktusy, wszystkie storczyki, wszystkie dzbaneczniki, szereg roślin drzewiastych  z rodziny mahoniowa tych.
Na co przede wszystkim zwracać uwagę: egzotyczne rośliny ozdobne, meble i przedmioty z drewna (w szczególności mahoniowego).

Niektórych okazów gatunków nie można w ogóle przywieźć do Unii Europejskiej. Oto lista:

trofea wilka z Białorusi, Kirgistanu, Turcji;
nierozłączka rudogłowa z Tanzanii;
ara zielonoskrzydła z Argentyny i Panamy;
wszystkie żółwie czerwonolice, jako zagrażające faunie europejskiej;
liczne gatunki koników morskich z Indonezji;
niektóre motyle z Wysp Salomona;
skrzydelnik olbrzymi (jego muszle są popularną pamiątką) z Haiti, niektóre muszle przydaczni z Wietnamu, Mozambiku, wysp Salomona;
niektóre storczyki ze Szwajcarii, Turcji, Norwegii, Korei Południowej, Rosji, Chin, Wietnamu.(źródło: gov.pl)

WWF

 

 

Powrót na górę