MenuJakie są zasady kwarantanny w Wielkiej Brytanii?

  • Napisane przez  Goniec.com
Jakie są zasady kwarantanny w Wielkiej Brytanii?

Dwutygodniowy okres kwarantanny dla każdego przybywającego do Wielkiej Brytanii jest egzekwowany od poniedziałku.

Ponad 200 biur podróży poprosiło o zniesienie nowych zasad, a również niektórzy posłowie wyrazili obawy.

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel powiedziała, że ten ruch ochroni zdrowie publiczne, ponieważ importowane przypadki koronawirusa stanowią bardziej znaczące zagrożenie.

Jakie są nowe zasady kwarantanny?

- Pasażerowie przybywający do Wielkiej Brytanii samolotem, promem lub pociągiem - w tym obywatele Wielkiej Brytanii - zostaną poproszeni o podanie adresu, na którym będą się izolować przez 14 dni. Podróżni mogą zostać ukarani grzywną w wysokości 100 GBP za niedopełnienie formularza z tymi danymi.

- Niespodziewane wizyty w miejscu wskazanym do kwarantanny zostaną wykorzystane do sprawdzenia, czy przybywający przestrzegają zasad. Osoby w Anglii mogą zostać ukarane grzywną do 1000 funtów, jeśli nie będą się izolować.

- W miarę możliwości pasażerowie powinni prowadzić własny samochód do miejsca docelowego. Jeśli nie podadzą adresu, rząd zapewni zakwaterowanie na koszt podróżnego.

- Po dotarciu na miejsce nie mogą korzystać z transportu publicznego ani taksówek. Nie mogą chodzić do pracy, szkoły lub miejsc publicznych ani odwiedzać innych osób, z wyjątkiem niezbędnego wsparcia.

- Nie wolno im także wychodzić na zakupy, aby kupić jedzenie lub inne niezbędne rzeczy.

- Pracodawcy powinni uzgodnić przyszłe ustalenia robocze z personelem przed wyjazdem za granicę.

- Osoby powracające z zagranicy nie będą uprawnione do ustawowego zasiłku chorobowego, chyba że spełnią wymagane warunki - na przykład wykażą objawy koronawirusa.

Każdy przybywający ze Wspólnego Obszaru Podróży (CTA) - Republiki Irlandii, Wysp Normandzkich lub Wyspy Man - nie musi wchodzić do kwarantanny.

Jednak nie można uniknąć samowyizolacji, kierując się do tych miejsc w drodze powrotnej do Wielkiej Brytanii - luka określana przez niektórych jako „unik Dublin”.

Podróżni z tych miejsc będą zwolnieni z kwarantanny tylko, jeśli przebywają w CTA przez co najmniej 14 dni.

Rząd powiedział również, że analizuje międzynarodowe korytarze podróży między Wielką Brytanią a krajami o niskim wskaźniku zakażeń i silnych systemach opieki zdrowotnej. Ma nadzieję, że pozwoli to uniknąć konieczności kwarantanny między podróżującymi.

(bbc.com)

Powrót na górę