MenuJohnson zapowiada „przegląd” polityki zagranicznej po Brexicie

  • Napisane przez  Goniec.com
shutterstock shutterstock

Omówiona zostanie służba dyplomatyczna, zajmująca się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej, wykorzystaniem technologii i zaopatrzeniem w sprzęt wojskowy.

Przegląd będzie również poszukiwał innowacyjnych sposobów promowania interesów Wielkiej Brytanii, jednocześnie zobowiązując się do osiągnięcia docelowych wydatków.

W konserwatywnym manifeście z 2019 r. obiecano, że Wielka Brytania będzie nadal wydawać 0,7% dochodu narodowego brutto na pomoc międzynarodową. Partia stwierdziła również, że przekroczy cel NATO w postaci wydania 2% produktu krajowego brutto na obronę.

Nowy rząd stoi w obliczu szeregu wyzwań polityki zagranicznej, w tym zawarcia umowy handlowej z UE po Brexicie.

Wielka Brytania ma również nadzieję na zawarcie umowy handlowej z USA, ale stosunki zostały napięte przez decyzję premiera o wykorzystaniu Huawei do budowy sieci 5G w obliczu opozycji USA.

Rząd pragnie również zacieśnić więzi z Chinami, ale niektórzy posłowie premiera - w tym przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Tom Tugendhat - przestrzegali przed dopuszczeniem dużego zaangażowania chińskich firm w projekty takie jak sieć 5G i HS2.

(bbc.com)

Powrót na górę