Menu


Kryptolog Marian Zygalski uhonorowany

  • Napisane przez  Goniec.com
Kryptolog Marian Zygalski uhonorowany

Tablica upamiętniająca wkład polskiego matematyka i kryptologa, Mariana Zygalskiego w złamanie niemieckich kodów Enigmy została odsłonięta w Chichester.

Tablica w kształcie książki upamiętnia wynalazcę tzw. „płacht Zygalskiego", ręcznej metody deszyfracji komunikatów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma podczas II wojny światowej, który razem z Marianem Rejewskim i Jerzym Różyckim jako pierwszy opracował matematyczną metodę łamania kodu. Uroczystość zbiegła się z 40 rocznicę śmierci Zygalskiego. Na miejsce ceremonii wybrano ogród lokalnego krematorium, gdzie rozsypane zostały prochy polskiego matematyka.
Wśród gości biorących udział w uroczystości byli krewni kryptologa dr Jeremy Russell, Georgina Donaldson i Anna Zygalska-Cannon. Okazuje się, że Henryk Zygalski, który po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii, nie wspominał najbliższym o charakterze swoich wojennych dokonań, ponieważ obowiązywała go tajemnica służbowa.

– Henryk nigdy nie mówił o swoich wielkich dokonaniach wojennych. Zanim zdałem sobie sprawę z tego, co zrobił, aby pomóc zakończyć II wojnę światową, było już za późno, aby go o to zapytać. Tablica pomoże nadrobić stracone szanse – powiedział dr Jeremy Russell, siostrzeniec Henryka Zygalskiego oraz inicjator i jeden z fundatorów tablicy.

Znaczenie wydarzenia podkreślił obecny na uroczystości Arkady Rzegocki, ambasador RP w Londynie.
– Jesteśmy niezwykle dumni, że postać Henryka Zygalskiego, wielkiego polskiego kryptologa i wykładowcy Uniwersytetu w Surrey, została upamiętniona tablicą w Chichester. Jest to kolejny przykład docenienia przez Wielką Brytanię dokonań polskiej szkoły matematycznej i wkładu polskich kryptologów w złamanie szyfru Enigmy. Jesteśmy wdzięczni rodzinie p. Zygalskiego i Chichester Crematorium za pielęgnowanie jego pamięci –mówi ambasador Arkady Rzegocki.

W wydarzeniu udział wziął również bratanek Alana Turinga, sir Dermot Turing, burmistrz miasta Chichester Martyn Bell, specjaliści ds. kryptologii oraz przedstawiciele polskiej społeczności w Zjednoczonym Królestwie.
Dwa dni po uroczystości do brytyjskich księgarni trafiła książka Alana Turninga pt.: "X, Y, Z: Prawdziwa historia złamania Enigmy".

Henryk Zygalski urodził się w 1908 roku. W 1932 r. wraz z Marianem Rejewskim i Jerzym Różyckim opracował metodę łamania kodu Enigmy. W 1938 r., po wprowadzeniu przez Niemcy wielu zmian w Enigmie Zygalski wynalazł „płachty Zygalskiego", serię perforowanych arkuszy papieru, które po prawidłowym ułożeniu jeden na drugi umożliwiły dalsze rozszyfrowywanie maszyny. Gdy Niemcy zaatakowali Polskę w 1939 roku, Zygalski, Rejewski i Różycki ewakuowali się do Francji, dołączając do wywiadu wojskowego pod Paryżem, a następnie we Francji Vichy. Tam spotkali Alana Turinga, z którym podzielili się wynikami swojej pracy, która była kontynuowana podczas wojny w Bletchley Park. Zygalski ewakuował się z Francji Vichy do Anglii w 1943 roku. Po wojnie wykładał na Uniwersytecie w Surrey aż do swojej śmierci w 1978 roku.

Powrót na górę