Menu


Nieoficjalne bicie rekordu Guinnessa!

  • Napisane przez  Goniec Polski
Nieoficjalne bicie rekordu Guinnessa!

Po godzinie 14.30 goście przenieśli się na stoisko Polish Village Bread, gdzie została podjęta próba bicia rekordu Guinessa – Największa kanapka przygotowana z jednego wypieczonego bochenka polskiego chleba.

Przed stoiskiem Polish Village Bread zostało ustawione podwyższenie, na które wjechał pachnący, blisko półtorametrowy bochenek o apetycznie zarumienionej skórce. Widzowie głośno przełykali ślinę i żartobliwie poganiali przygotowujących, żeby jak najszybciej skosztować pysznego chleba.

Przygotowaną kanapkę pracownicy Polish Village Bread zaprezentowali publiczności, nastąpiła „chwila dla reporterów” i już można było dzielić to rekordowe gastronomiczne dzieło sztuki. Mimo, że kanapka była dość wysoka (kilka centymetrów), nikt się nie skarżył na problemy z jej zjedzeniem. Wręcz przeciwnie, kawałki chleba znikały w mgnieniu oka. Po paru chwilach na drewnianej tacy zostały tylko okruszki.

Spróbowania oryginalnej przekąski nie mogły doczekać się m.in. 3-letnia Jenny i 5-letnia Julia. – Zjadły dziś już sporo pączków, drożdżówek i lizaków, ale kanapka jest tak atrakcyjna, że musimy spróbować  – objaśniała ich mama Magda.

Bicie rekordu Guinnessa wpisane było od samego początku w strategię firmy Polish Village Bread Ltd. na rok 2013. Kanapka przygotowana została przez cały zespół Polish Village Bread od wydelegowanych piekarzy, którzy upiekli bochenek-gigant aż po zespół organizacyjny odpowiedzialny za realizację przedsięwzięcia podczas Festiwalu.

Polish Village Bread Ltd. od 10 lat dostarcza najlepsze polskie pieczywo, bułki, drożdżówki i pączki oraz polskie ciasta i torty. Wypieki piekarni docierają na stoły klientów od Londynu przez Manchester aż po Aberdeen. W swojej ofercie piekarni ma 60 gatunków chleba i bułek, 100 rodzajów polskich ciast, 30 odmian ciastek, pączków i drożdżówek oraz torty.

Więcej o piekarni tutaj: polishvillagebread.co.uk

Przepis na największą kanapkę:

Chleb:

20 kg maki pszennej
6 kg mąki żytniej
14 litrów wody

Do przygotowania 2 kanapek, dla których podstawą była kromka o wymiarach 145 cm długości i 53 cm szerokości wykorzystano:

1,5 kg szynki polskiej
1,5 kg salami
3 kg sera żółtego
7 kg pomidorów
3 kg ogórków
15 sałat
20 pęczków szczypiorku
1,5 kg masła

Dla zaostrzenia apetytu dodano prawie 700 ml majonezu, sól i sporo pieprzu.

Powrót na górę