Menu


Katastrofalne powodzie w Anglii i Walii

Katastrofalne powodzie w Anglii i Walii

Od 30 lat nie było na Wyspach tak wysokiej wody. W ciągu najbliższej doby, jak ostrzega Brytyjska Agencja Ochrony Środowiska (EA), spadnie ponad 40 litrów deszczu na metr kwadratowy. Już teraz szkody są ogromne.

Już ponad 300 domów zostało podtopionych w Morpeth, Durham, Chester-le-Street i Stockton, a tysiące – są nadal zagrożone powodzią. Nadal w Anglii i Walii obowiązują w 57 miejscach ostrzeżenia i w 100 – alarmy powodziowe. Trzy miejsca są zagrożone powodzią także w Szkocji.

W Newburn – jednej z dzielnic Newcastle w północno-wschodniej Anglii – woda płynąca ulicą zmyła fundamenty jednej z kamienic. Na szczęście udało się ewakuować mieszkańców. Teraz budynek utrzymuje się tylko na filarach.

Dyrektor techniczny w radzie miasta Newcastle powiedział, że na razie stan budowli nie może jeszcze zostać dokładnie oceniony, ale – jak się wyraził – w ciągu 33 lat swojej pracy nigdy nie zdarzyło mu się zobaczyć tak podmytego budynku.

Bardzo trudne warunki panują na drogach w hrabstwie North Yorkshire, zamknięte są niektóre autostrady. Problemy w komunikacji między Londynem a Edynburgiem sprawiają, że podróżnym, którzy nie muszą przemierzać tej trasy w najbliższych dniach – odradza się podróż.

Coraz więcej wody jest także w brytyjskich rzekach. Blisko granicy Walii wystąpiła z brzegów rzeka Severn, częściowo zalewając Tewkesbury, zniszczone przez powódź w 2007 roku. W North Yorkshire rzeka Ouse częściowo podtopiła historyczne miasto York, a w miejscowości Gilling ewakuowano 19 podopiecznych domu opieki, ponieważ woda naruszyła tam zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Także w Eryholme lokalna rzeka wylała i zatopiła ich ciężarówkę. Z kolei w hrabstwie Northumberland ewakuowano dziesiątki mieszkańców miasta Morpet po tym, gdy rzeka Coquet przerwała zabezpieczenia i wdarła się na zabytkowy rynek.

Na szczęście pogoda ma się powoli poprawiać.

mid

 


 

Więcej na ten temat:

Aberdeen tonie w pianie, Anglia i Walia – w deszczu

Ponad 70 alarmów powodziowych w Anglii i Walii

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę