Menu


Newquay. Surfing o krok od Londynu

Newquay. Surfing o krok od Londynu

Newquay zwane jest przez wielu perłą Kornwalii. Surferzy natomiast mówią o nim krótko – raj. Nic dziwnego.

Miasteczko położone jest na styku dwóch dużych zatok – Newquay i Watergate, dzięki czemu ściąga najlepsze atlantyckie fale. Miasto ma kilkanaście kilometrów plaż, ciche zatoczki, a także potężne, stromo opadające klify. Newquay szczyci się także Blue Reef Aquarium z mnóstwem egzotycznych ryb i podwodnym, oszklonym tunelem.

Surfing „ju-kej”

To także surfingowa stolica Wielkiej Brytanii. Fistral Beach, Tolcarne, Watergate Bay, Lusty Glaze to jej najlepsze plaże. Idąc ulicami miasta, zwłaszcza w jego części bliskiej plaży ma się wrażenie, że w co drugim budynku znajduje się szkółka surfingu albo sprzedaje się sprzęt sportowy.

Na zewnątrz stoją rzędem short boardy, fish boardy, gun boardy, long boardy, klasyczne deski mieczowe i deski bezmieczowe typu wave, free-style oraz freeride. Mimo wszystko Korwalia to nie Hawaje, dlatego często zdarza się, że ulicami idą surferzy w zimowych piankach, rękawiczkach i czapkach.

Dramatyczne klify

Oprócz szaleństw na falach, Newquay oferuje także mnóstwo innych atrakcji. Restauracje z niedrogim, a smacznym jedzeniem, kluby taneczne, bary i puby oraz niezwykłe widoki – to wszystko sprawia, że to nie tylko raj surferów, ale także doskonałe miejsce na kilkutygodniowe wakacje za niewielkie pieniądze. Najbardziej fascynujące jest jednak samo wybrzeże.

Klify mają ok. 100 m wysokości i są niemal prostopadłe do szmaragdowej wody. W pobliżu Newquay znajduje się teatr Minack wybudowany na klifie. Przedstawienia w tym miejscu pobudzają u widzów wszystkie zmysły – jest muzyka, jest bryza morska i spektakularny zachód słońca barwiący skały na różowo.

Anna Rączkowska

 


Dojazd do Newquay (czyt. „niuki”)

 

Newquay oddalone jest od Londynu pięć godzin jazdy samochodem, jedzie się autostradą A30. Z dworca Victoria można tu dotrzeć autokarem linii National Express. Do Newquay można także polecieć samolotem, w mieście znajduje się lotnisko i ma połączenie z Londynem, Manchesterem, Bristolem i Birmingham. 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę