Menu


PIT w pigułce: kto musi rozliczyć się w Polsce?

PIT w pigułce: kto musi rozliczyć się w Polsce?

30 kwietnia mija termin rozliczenia się z urzędem skarbowym. Kiedy musi zrobić to Polak mieszkający za granicą? Jak zdążyć z wysłaniem formularza na czas? Kilka użytecznych informacji dla tych, którzy muszą dziś wysłać swój PIT.

Zeznanie podatkowe co roku w Polsce musi być wysłanie do 30 kwietnia włącznie. W tym roku żadnych przedłużonych terminów nie będzie, gdyż dzień ten wypada w poniedziałek. Na ostatni moment rozliczenie pozostawia ponad 120 tysięcy Polaków. Dlatego urzędy pracują dziś dłużej, również godziny pracy poczty w wielu miejscach zostały wydłużone. Na wysłanie PIT-ów mamy czas do północy.

Kto z emigrantów rozlicza się w Polsce?

Generalna zasada jest taka: rozliczyć w Polsce musi się każdy, kto ma polskie dochody, nawet niewielkie (z umowy o dzieło, wynajmu nieruchomości pozostawionej w kraju) lub rozlicza się z małżonkiem zarabiającym w Polsce. Warto pamiętać, że w tym przypadku nie obowiązuje żadna kwota wolna od podatku.

Oznacza to, że posiadając dochody wyłącznie w walucie – jeśli zarobione są one za granicą – nie musimy z nich rozliczać się w Polsce.

Polacy – emigranci, mający dochody w złotówkach i walucie, rozliczają się na formularzu PIT-36, składając dodatkowy formularz dokumentujący ich dochody zagraniczne. Metodą stosowaną w przypadku Wielkiej Brytanii i Irlandii jest zasada zwolnienia z progresją. W zależności od miejsca rezydentury sprawa ma się inaczej jeśli chodzi o dochody zagraniczne, ale polskie pieniądze podatnik w większości wypadków musi rozliczyć w Polsce.

Zasada zwolnienia z progresją dotyczy właśnie polskich dochodów. Dochody uzyskiwane w obcej walucie przeliczane są i umieszczane w zeznaniu podatkowym po to, by ustalić skalę podatku od polskich dochodów, czyli to, jaka jest wysokość podatku do zapłacenia z polskich dochodów. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pozwala od 2006 roku łatwiej rozliczać się mieszkającym na Wyspach Polakom.

Krok 1: przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty

Aby wypełnić PIT-36, należy zgromadzić wszystkie dochody, polskie i zagraniczne. Polskie będą podstawą naliczania podatku (zazwyczaj i tak zapłaconego w formie zaliczki, która jednak może okazać się niewystarczająca).

Dochody zagraniczne trzeba przeliczyć na złotówki po kursie z dnia ich otrzymania (według tabeli NBP). Odliczyć od nich można 30 procent diet dziennych za każdy dzień przebywania za granicą (dieta ta obecnie wynosi 32 funty; mnożymy ją razy ilość dni w danym miesiącu i dzielimy wynik przez 3).

Krok 2: policz dochody w walucie dla ustalenia progu

Jak zatem wyliczyć miesięczny dochód (a trzeba będzie zrobić to miesiąc po miesiącu)? Po pierwsze, odjąć od zarobku brutto kwotę diet za każdy dzień przebywania za granicą, po drugie – pozostałą kwotę przeliczyć na złotówki według odpowiedniego kursu, po trzecie – tak otrzymany miesięczny zarobek wpisać sobie do tabeli (najlepiej notując obok kurs złotówki, żeby móc potem sprawdzić oraz odliczone diety za każdy dzień). Przykład takiego wyliczenia znajduje się na końcu tego artykułu.

Ostateczną kwotę dochodu wpisuję w odpowiednie miejsce w PIT-36, posłuży ona wyłącznie do obliczenia podatku z polskich dochodów uzyskanych w złotówkach.

Krok 3: rozlicz się z polskich dochodów

Mając kwotę dochodów zagranicznych, można przystąpić do rozliczania polskich dochodów. Warto sięgnąć po programy, które pomagają wypełnić PIT-36, wiele jest darmowych i naprawdę pomocnych. Część z nich ma kreatory, które poprzez pytania prowadzą podatnika do wypełnienia dokumentu. Warto pamiętać, że osoby fizyczne od tego roku nie posługują się już numerem NIP, ale wyłącznie numerem PESEL.

W rozliczeniu za 2011 r. można skorzystać z kilku ulg odliczanych od podatku i od dochodu. Od podatku można odliczyć polskie składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, w tym składki zapłacone za granicą (oczywiście przeliczone na złotówki). Do najpopularniejszych ulg należy ulga na dzieci, dzięki której można odliczyć 1112,04 zł na każde dziecko za rok, niezależnie od liczby posiadanych dzieci. Osoby, które nabyły prawo do ulgi z racji oszczędzania w kasie mieszkaniowej przez 1 stycznia 2002 roku, mogą kontynuować odliczenia z tego tytułu.

Od dochodu można odliczyć: obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne, ulgę internetową (w wysokości do 760 zł), ulgę rehabilitacyjną (np. wydatki na zakup leków, których stosowanie zlecił lekarz specjalista, na zabiegi rehabilitacyjne) czy darowizny przekazane na cele pożytku publicznego, czy na cele kultu religijnego. Osoby, które do 31 grudnia 2006 roku podpisały umowę o kredyt mieszkaniowy, mogą kontynuować tak zwaną ulgę odsetkową.

Nie wymieniłam tu wszystkich ulg, jedynie te najpopularniejsze - inne można znaleźć na stronach doradztwa podatkowego lub Ministerstwa Finansów.

Krok 4: wyślij zeznanie podatkowe

Dziś mija termin wysłania PIT-u, dlatego rozliczenie trzeba zrobić szybko. Wysłać możemy go przez internet (ale warto wypróbować to rozwiązanie na tyle wcześnie, by ewentualnie w razie problemów nadać PIT pocztą). Program do elektronicznego wysłania zeznania można znaleźć na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów lub na stronie bardziej przyjaznej użytkownikom (również należącej do MF): rozliczenie elektroniczne. Część programów do rozliczeń również proponuje opcję wysyłki formularza przez internet. Warto ją wypróbować. W przypadku wysyłki pocztą liczy się data nadania przesyłki poleconej, ale trzeba zachować kwit.

Wszystkie dokumenty wraz z zeznaniem podatkowym należy przechowywać przez 5 lat. Warto w zeznaniu podać aktualny adres do korespondencji, by w razie czego szybko zostać powiadomionym o konieczności zgłoszenia się do urzędu skarbowego.

Wysłanie zeznania po czasie grozi karą od 150 nawet do 30 tysięcy złotych, ale nie dzieje się to automatycznie, Zawsze brane są pod uwagę przyczyny, z powodu których podatnik spóźnił się z zeznaniem. Nie warto jednak ryzykować – wszak do północy zostało jeszcze sporo czasu. Do północy – czyli do 23.00 (nie zapomnijmy, że w tym przypadku liczy się czas w Polsce).

Agnieszka Greń


Przykład wyliczenia miesięcznego dochodu w funtach:

Dochód brutto: 800 funtów; kwiecień (30 dni); data otrzymania: 28 kwietnia 2011

Diety za kwieceń: 30 x 32 GBP = 960 GBP; 30 procent (960:3) = 320 GBP

Dochód w funtach: 800 – 320 = 480 GBP

Kurs z dnia (to był weekend, więc z 26.04.2011): 1 funt = 4,7052 zł 

Dochód w złotówkach za kwiecień: 480 x 4,7052 = 2258,50 zł

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę