Menu


Huragan Katia nad Wielką Brytanią

Huragan Katia nad Wielką Brytanią

Brytyjskie biuro meteorologiczne wydało ostrzeżenie dotyczące huraganu Katia. W poniedziałek ma dotrzeć nad Szkocję, północną, południowo-wschodnią oraz wschodnią Anglię. Huragan zagraża również Irlandii Północnej.

Synoptycy zapowiadają wiatr wiejący z prędkością w porywach do 80 mil na godzinę. W północnych częściach Szkocji porywy te mogą dojść nawet do 100 mil na godzinę.

Ostrzeżenia dotyczą również lokalnych podtopień ze względu na wysokie fale na zachodnim wybrzeżu oraz zapowiadane ulewne deszcze. Rzecznik prasowy Met Office uprzedza, że w wyniku huraganu dojdzie do wielu zakłóceń komunikacyjnych. Przestrzegł również przed zniszczeniami, jakich mogą doznać budynki oraz drzewa.

– Centralna Szkocja będzie jednym z najmocniej dotkniętych regionów. Najsilniejszych podmuchów można się spodziewać w poniedziałek pomiędzy godziną 15.00 i 21.00. – ostrzega synoptyk STV.

Minister transportu, Keith Brown zapewnia, że kraj jest przygotowany na nadejście huraganu. Prosi jednak osoby podróżujące jutro o pozostawienie sobie więcej niż zazwyczaj czasu na dotarcie na miejsce.

Wszystkich przebywających na terenach zagrożonych wichurą prosi się o zwrócenie uwagi na spadające gałęzie drzew (warto przeparkować samochód lub wjechać do garażu); ostrzeżenie obowiązuje przez cały poniedziałek.

W Irlandii Północnej narażone na wichury są zwłaszcza Londonderry, Antrim i Tyrone. Odwołane zostały rejsy z Belfastu, a firma StenaLine poinformowała, że należy w poniedziałek sprawdzać aktualności dotyczące rejsów przed udaniem się do portu. Można to uczynić telefonicznie (08705 755 755).

Ze względu na siłę wiatru podczas jazdy powinni uważać również kierowcy, biorąc pod uwagę zwłaszcza możliwość pojawienia się nagłych przeszkód (spadające drzewa, zablokowana droga) oraz samą siłę bocznych podmuchów wiatru.

mid/bbc.co.uk/emito.net

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę