Logo
 Wydrukuj tę stronę

Jakość wody na angielskich kąpieliskach jest fatalna. Równie źle jest w Polsce

Jakość wody na angielskich kąpieliskach jest fatalna. Równie źle jest w Polsce

 UK zajęła ostatnie miejsce w Europie pod względem jakości wody w kąpieliskach w 2020 roku, według najnowszych danych unijnego środowiska watchdog.

Kraj od lat osiąga słabe wyniki pod względem jakości wody w kąpieliskach, podczas gdy inne kraje, w tym państwa Europy Wschodniej, poczyniły znaczną poprawę.

Badanie, które jest corocznie opracowywane przez Europejską Agencję Środowiska, wykazało, że tylko 110 obszarów przybrzeżnych i śródlądowych uznano za doskonałe. Większość witryn w Wielkiej Brytanii nie została sklasyfikowana w tym roku, ponieważ ograniczenia Covid-19 uniemożliwiły pobieranie próbek, donosi Guardian, dodając, że oznacza to, że na 640 witryn 457 nie otrzymało żadnego werdyktu w rankingu.  Brak danych w tym roku oznaczał, że Wielka Brytania pozostała na samym dole europejskiej tabeli ligowej, rywalizując tylko z Polską, gdzie tylko 22 proc. witryn uzyskało oceny doskonałe. Według gazety dwanaście miejsc w UK, w których można było pobrać próbki, uznano za słabe, 29 o wystarczającej jakości i 32 dobre. Prym wiodą Cypr, Grecja, Malta, Chorwacja i Austria, gdzie 95 procent lub więcej ich witryn kwalifikuje się jako doskonałe. Według Guardiana wszystkie witryny na Cyprze otrzymały najwyższe oceny.

Dane z 2020 r. będą ostatnimi, które obejmą Wielką Brytanię, ponieważ EEA obejmuje w swoim badaniu tylko państwa członkowskie UE i kraje niebędące członkami UE, takie jak Turcja, Islandia i Szwajcaria. Jednak Wielka Brytania zdecydowała się zrezygnować z członkostwa w EOG po brexicie, co oznacza, że ​​w przyszłości takie porównania nie będą możliwe.

Rzecznik rządu powiedział gazecie: „Jakość wód w kąpieliskach w Anglii znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich 20 lat. Z najnowszych danych z 2019 roku wynika, że ​​72 proc. osiągnęło najwyższy standard Excellent, a 98,3 proc. przekroczyło normę minimalną." (Źródło: standard.co.uk)

Zobacz także:

© Goniec.com