MenuDostali Rolls Royce'a. Muszą go wyremontować i sprzedać, by uratować Mikołaja, chorego na SMA. Potrzebują pomocy

Dostali Rolls Royce'a. Muszą go wyremontować i sprzedać, by uratować Mikołaja, chorego na SMA. Potrzebują pomocy arch. rodzinne

Mikołaj Karelus z Białegostoku jest jednym z dzieci, które walczą z SMA. Anonimowy darczyńca przekazał chłopcu zabytkowego Rolls Royce'a. Auto ma trafić na licytację i wspomóc zbiórkę na lek, który kosztuje ponad 9 mln zł. Auto wymaga jednak renowacji.

Dwuletni Mikołaj Karelus z Białegostoku potrzebuje terapii genowej, która kosztuje 9 500 000 złotych! Wolontariusze oraz rodzina cały czas działają, aby jak najszybciej pozyskać bajońską sumę. Licytacje na fejsbukowej grupie Licytacje Rycerza Mikołaja oraz zbiórka na Siepomaga.pl (link: http://bit.ly/mikolaj-sma) to w dobie pandemii najskuteczniejsze formy aktywności.

Poza tym w miarę możliwości organizowane są kiermasze. Na jednej z takich akcji doojca chłopca podszedł człowiek i powiedział, że chce na licytację przekazać... Rolls Royce'a! Model tego pojazdu Silver Shadow II z 1973 roku! Wyprodukowano zaledwie 8425 sztuk tej limuzyny!

Rolls Royce Mikołaja kilka ostatnich lat spędził w garażu. Jak na swój wiek, angielski staruszek ma się całkiem nieźle. Jest też nad wyraz luksusowy. Swego czasu jeździł nawet po polskich drogach. Niestety kilka lat temu limuzynę unieruchomiła awaria silnika. Właścicielowi zabrakło czasu, aby doprowadzić renowację do końca, dlatego większość czasu „Rolls” spędził w garażu.

Anonimowy darczyńca postanowił częściowo odrestaurowane auto (z dużym zapasem części i elementów) wykorzystać w dobrym celu i przekazać na leczenie Mikołaja. - Kiedyś obejrzałem film, na którym Mikołaj wypowiadał nazwy aut i bardzo mnie to poruszyło - wspomina darczyńca. - Już wcześniej zastanawiałem się, jak pomóc Mikusiowi, ale pomysł przyszedł dopiero po tym, jak zobaczyłem te nagranie. Roll Royce jest moim oczkiem w głowie. Wiozłem nim do chrztu mojego syna. Małemu rycerzowi przyda się jednak o wiele bardziej. Wraz z braćmi włożyłem wiele pracy w odnowienie limuzyny, dlatego bardzo wierzę w to, że znajdą się ludzie chcący dokończyć moje dzieło. Kiedy Rolls odzyska pełnię blasku, będzie prawdziwym rarytasem - dodaje.

W pierwszej kolejności auto musi zostać uruchomione. To pozwoli ocenić stan ogólny silnika. Potężne serce Rolls Royce'a wymaga częściowego złożenia. Część prac związanych z renowacją auta już została wykonana przez anonimowego darczyńcę, który poświęcił sporo czasu i środków na dotychczasowe prace związane z wozem.

Oto lista już wykonanych czynności renowacyjnych:
- odnowienie wszystkich chromów: zderzak (przód i tył), elementy chromowane drzwi, lusterka boczne i inne dodatki;
- częściowe odremontowanie silnika – nowa tuleja, nowe wszystkie tłoki kute i pierścienie, nowe uszczelki;
- regeneracja alternatora;
- regeneracja rozrusznika;
- montaż nowej szyby przedniej;
- montaż nowej uszczelki szyby przedniej i tylnej;
- montaż nowych lamp przednich;
- konserwacja podwozia;
- poprowadzenie nowej instalacji do radia i głośników (dodatkowo jest zamontowany wzmacniacz);
- regeneracja przedniego zawieszenia (nowe amortyzatory z przodu);
- wymiana klocków hamulcowych.

 Na ten moment lista niezbędnych napraw wygląda następująco:
- złożenie silnika (góra silnika wymaga sprawdzenie stanu technicznego i ewentualnie renowacji);
- podłączenie układu paliwowego i usunięcie starego paliwa;
- podłączenie układu zapłonowego;
- zrobienie masy silnikowej;
- podłączenie instalacji elektrycznej rozrusznika i alternatora;
- naprawa układu hamulcowego (przeczyszczenie i podłączenie);
- naprawa układu chłodzenia (może być potrzebna nowa chłodnica);
- wymiana oleju w skrzyni automatycznej;
- wymiana oleju w silniku i filtrów;
- naprawa amortyzatorów tylnych (są połączone z układem hamulcowym);
- podłączenie radia;
- korekta lakieru.

– Pomaga nam bardzo wielu ludzi, jednak taki prezent to fenomen – mówi Natalia, mama Mikołaja. – Wierzymy, że licytacja auta pozwoli nam szybciej zbliżyć się do końca zbiórki – dodaje.

Wszystkich, którzy byliby zainteresowani autem lub mogą pomóc w renowacji, prosimy o kontakt pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numerem: 664742415.

Czas ucieka, a Mikołaj nie ma go zbyt wiele. Terapia genowa musi zostać podana w odpowiednim terminie, przed przekroczeniem limitu wagowego pacjenta – 13,5 kilograma, a dziecko waży już ponad 12 kilogramów. Pozostało nam tylko 1,4 kg czasu, jeżeli nie zdążymy, wszystko pójdzie na marne - mówią zrozpaczeni rodzice. 

 

arch. rodzinne. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Ostatnio zmienianywtorek, 25 maj 2021 08:15
Powrót na górę