Menu[TEGO DNIA] 20 kwietnia, czyli „pięciopak” Włodzimierza Lubańskiego

  • Napisane przez  laczynaspilka.pl
[TEGO DNIA] 20 kwietnia, czyli „pięciopak” Włodzimierza Lubańskiego

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 20 kwietnia.

1960 – urodził się Janusz Jojko. Wychowany w Chorzowie, przez tamtejszą Chorzowiankę trafił do Ruchu. W „Niebieskich” występował przez siedem lat, ale największe sukcesy odnosił po przeprowadzce do GKS Katowice. Z klubem z Bukowej dwa razy sięgał po Puchar oraz Superpuchar Polski. Od 1997 roku aż do zakończenia kariery strzegł bramki KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, na różnych poziomach rozgrywkowych. Łącznie w ekstraklasie rozegrał aż 416 spotkań. W reprezentacji Polski wystąpił dwukrotnie, ale ani jednego spotkania nie rozegrał w całości. Po zakończeniu kariery trener bramkarzy w KSZO Ostrowiec Świętokrzyski oraz GKS Katowice. Pełnił także funkcję prezesa KSZO.

1969 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw świata rozegranym w Krakowie pokonała Luksemburg 8:1. Aż pięć trafień w tym meczu zapisał na swoim koncie Włodzimierz Lubański, co udało się tylko dwóm piłkarzom w całej historii reprezentacji Polski. Dwa gole dla biało-czerwonych dołożył Kazimierz Deyna, a jednego Jan Wilim. Niestety, finalnie biało-czerwoni nie zakwalifikowali się do meksykańskiego mundialu. W grupie lepsza okazała się bowiem Bułgaria. Meczem z Luksemburgiem w kadrze narodowej zadebiutował Marian Kozerski.

1985 – zmarł Zygmunt Jesionka. Urodzony 1 maja 1904 roku, przez zdecydowaną część kariery związany z krakowskimi klubami. Jako junior zbierał szlify w barwach Białych, Olimpii oraz Rewji. W czasie kariery seniorskiej przywdziewał koszulki Wawelu i Garbarni, a ostatnie zawodnicze lata spędził jako gracz warszawskiej Legii. Po zawieszeniu butów na kołku zajął się pracą trenerską. Pracował między innymi w Tarnovii i Cracovii, był również członkiem zarządu PZPN. 26 września 1954 roku, wraz z Michałem Matyasem, poprowadził seniorską reprezentację Polski w starciu z NRD. Zmarł 20 kwietnia 1985 roku.

Powrót na górę