Logo
 Wydrukuj tę stronę

Gest Polaków nie spodobał się kibicom. PZPN wydało oświadczenie

Gest Polaków nie spodobał się kibicom. PZPN wydało oświadczenie arch. PZPN

Polska reprezentacja w piłce nożnej w środę 31 marca na Wembley zmierzyła się z Anglikami. Nasi piłkarze nie powtórzyli gestu gospodarzy, co wywołało ogromne poruszenie w internecie. PZPN wydało oświadczenie w tej sprawie.

Polska reprezentacja w środę zagrała mecz z Anglikami w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 2022. Już od kilku dni biało-czerwoni zmagają się z problemami. Najpierw koronawirus zepsuł trenerowi Paulo Sousie szyki przed meczem z Węgrami, kiedy chciał postawić na utalentowanego Mateusza Klicha. Okazało się, że zawodnik ma pozytywny wynik testu i nie może zagrać. Potem w niedzielnym meczu z Andorą kontuzji nabawił się Robert Lewandowski. Wiadomo więc było, że nie pojawi się w środowym meczu z Anglikami, a także opuści najbliższe pojedynki Bayernu Monachium. W internecie pojawił się oficjalny komunikat, z którego wynika, że gdyby zagrał, mógłby pogłębić uraz.

Do tego przed pojedynkiem na Wyspach koronawirus dopadł także Kamila Piątkowskiego oraz Grzegorza Krychowiaka. Ostatecznie drugi z piłkarzy wystąpił w spotkaniu.
Na boiskach Wielkiej Brytanii stałym elementem przed meczami stało się klękanie na murawie, jednak dyskusja nad tym sposobem wyrażenia swojego wsparcia dla Black Lives Matter trwa cały czas. Niedawno jeden z czarnoskórych zawodników Crystal Palace, Wilfried Zaha, zaprzestał tego zwyczaju, gdyż uznał, że stało się to pustym gestem.

Nasi reprezentacji także nie uklęknęli na murawie. Choć wydawać by się mogło, że sprawa wsparcia tym gestem ruchu Black Lives Matter nie będzie tak ważna, ostatecznie okazało się, że rozgrzała fora dyskusyjne i sekcje komentarzy w serwisach społecznościowych. Zresztą nie tylko w Polsce.

Również Czesi przed meczem z Walią nie zdecydowali się na przyklęknięcie, jak ich rywale, co wywołało sporo dyskusji. W zamian piłkarze wskazali palcem słowo Respect czyli szacunek na swojej koszulce. Polacy zdecydowali się na ten sam gest co południowi sąsiedzi, aby w ten sposób sprzeciwić się przejawom dyskryminacji, ale nie wspierać otwarcie akcji Black Lives Matter, która budzi sporo emocji. Oświadczenie w tej sprawie wydał PZPN.

"Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że piłkarze reprezentacji Polski przed meczem z Anglią na Wembley zajęli neutralne i apolityczne stanowisko wobec inicjatywy „Black Lives Matter”. Jednocześnie podkreślamy, że wszyscy reprezentanci Polski są solidarnie przeciwni wszelkim przejawom rasizmu i nietolerancji. PZPN w swoich statutowych działaniach i powinnościach zawsze kierował się otwartością, przestrzeganiem zasad równości, tolerancji i równouprawnienia wobec wszystkich ludzi, niezależnie od ich miejsca zamieszkanie, koloru skóry, wyznania oraz poglądów politycznych."

Aby wyrazić swój sprzeciw, reprezentanci Polski przed pierwszym gwizdkiem meczu z Anglią wskazali na zamieszczony na lewym rękawie koszulki napis „UEFA Respect”, który nawiązuje do prowadzonej przez europejską federację kampanii przeciwko rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji. (Źródło: jastrzabpost.pl)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Zobacz także:

© Goniec.com