MenuMieszkańcy Londynu wybierają. Weź udział w przedwyborczej debacie po polsku

  • Napisane przez  informacja prasowa
Mieszkańcy Londynu wybierają. Weź udział w przedwyborczej debacie po polsku

30 marca dwie organizacje społeczeństwa obywatelskiego - Polish Migrants Organise for Change (POMOC) i New Europeans UK - będą gospodarzami dwujęzycznej debaty przed wyborami na Burmistrza Londynu dla polskich mieszkańców, którzy jako obywatele UE są uprawnione i uprawnieni do głosowania w wyborach lokalnych. Wydarzenie online jest częścią She Votes / Ona Głosuje, krajowej bezpartyjnej kampanii mającej na celu zmobilizowanie 10.000 polskich kobiet i ich rodzin przed majowymi wyborami.

W Debacie poprzedzającej wybory na Burmistrza Londynu wezmą udział kandydatki/kandydaci i przedstawicielki/przedstawiciele wszystkich głównych partii politycznych, w tym Partii Konserwatywnej, Partii Zielonych, Partii Liberalno-Demokratycznej, Partii Równości Kobiet i Partii Pracy  Polscy Londyńczycy – studenci, pracownicy, artyści, kobiety i mężczyźni na emeryturze - zostaną zaproszeni do zadawania pytań dotyczących szeregu kluczowych kwestii, od praw imigrantów i obywateli UE po szczepionki i ochronę pracy."Wybory lokalne w 2021 roku oferują polskim mieszkankom i mieszkańcom Wielkiej Brytanii wyjątkową możliwość zmobilizowania się. W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy największe od dziesięcioleci wzmożenie polskiego aktywizmu, w dużej mierze inspirowanego przez kobiety. Mamy nadzieję, że uda nam się wykorzystać tę falę i nadać ton inkluzywnej demokracji w Wielkiej Brytanii po Brexicie" - powiedziały Magda Fabiańczyk i Marzena Żukowska, współdyrektorki organizującej wydarzenie POMOCY.

Od czasów II wojny światowej, polska społeczność jest głęboko zakorzeniona w Wielkiej Brytanii. Dziś w kraju mieszka 900 000 Polek i Polaków: to najbardziej rozpowszechniona narodowość niebrytyjska. Mimo to społeczność ta nadal boryka się z brakiem własnej reprezentacji politycznej, trudnościami we własnej aktywności obywatelskiej, z niską frekwencją wyborczą i z poczuciem niepewności po brexicie.

Założyciel New Europeans, Roger Casale, powiedział: „Londyn jest domem dla ponad miliona obywateli UE. Kluczem do budowania integracyjnej społeczności jest zapewnienie prawa głosu wszystkim . Spotkania wyborcze są świetnym sposobem, aby to osiągnąć. Służą one odnowieniu i ożywieniu relacji między liderami politycznymi w Londynie a ludźmi, których chcą oni reprezentować. Oczekujemy, że będzie to bogaty w informacje, inspirujący wieczór. Mamy nadzieję, że stanie się on również kamieniem milowym w budowaniu silnych relacji pomiędzy GLA, a polską społecznością w Londynie".

Aby dowiedzieć się więcej, śledź #SheVotes lub #OneGłosuje w mediach społecznościowych, w tym na Instagram, Facebook, TikTok-u i Twitter.

Debata poprzedzająca wybory na Burmistrza Londynu, podczas której w szybkim tempie, w stylu pytań i odpowiedzi, odbędzie się dyskusja pomiędzy polskimi mieszkankami i mieszkańcami Londynu, a przedstawicielkami i przedstawicielami głównych partii politycznych. Debata będzie tłumaczona na żywo z języka angielskiego na polski.

Kiedy: Wtorek, 30 marca 2021 r. w godz. 18:30-19:45
Gdzie: Zoom - RSVP tu.
Kto: Polish Migrants Organise for Change i New Europeans UK

Potwierdzone prelegentki i prelegenci:
• Catherine West MP: ministra w gabinecie cieni ds. Europy i obu Ameryk, Partia Pracy;
• Adrian Hyyryläinen-Trett: kandydat na posła z Ipswich, Partia Liberalno-Demokratyczna;
• Harini Iyengar: główna kandydatka do Zgromadzenia Londyńskiego, Partia Równości Kobiet;
• Louise Calland: kandydatka do Zgromadzenia Londyńskiego w Merton i Wandsworth, Partia Konserwatywna;
• Marijn van de Geer: kandydatka do Zgromadzenia Londyńskiego z okręgu Ealing i Hillingdon, Partia Zielonych.

Prowadzące:
• Kate Willoughby: aktorka i pisarka, która wciela się w postać sufrażystki Emily Davison i prowadzi kampanie na rzecz praw obywatelskich. Kate założyła inicjatywę @Emilymatters po tym, jak jej sztuka „To Freedom's Cause” została wystawiona w Izbie Gmin.
• Marta Kotwas: doktorantka w UCL School of Slavonic and East European Studies i aktywistka feministyczna, współzałożycielka Dziewuchy London. Jej badania koncentrują się na populizmie, nacjonalizmie i zapóźnieniach demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wydarzenie organizują:

Polish Migrants Organise for Change (POMOC): oddolna organizacja non-profit, która wspiera kreatywną współpracę i solidarność w działaniu pomiędzy Polkami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii i innymi społecznościami migranckimi.

New Europeans: organizacja pracująca ze społecznościami obywatelek i obywateli UE w Londynie od 2013 roku, aby wspierać kampanie rejestracji wyborców i promować uczestnictwo w wyborach. New Europeans UK zapewnia praktyczne wsparcie i usługi dla obywateli UE w Wielkiej Brytanii. Jest także miejscem, w którym ich głosy i doświadczenia obywatelek i obywateli są artykułowane i wysłuchane.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Powrót na górę