MenuPrzez Wielką Brytanię chcą wprowadzić paszporty szczepionkowe

  • Napisane przez  goniec.com
Przez Wielką Brytanię chcą wprowadzić paszporty szczepionkowe

Paszporty szczepionkowe to jeden z najgorętszych tematów ostatnich tygodni. Zwiększa się liczba krajów, które chciałyby je wprowadzić u siebie. Po m.in. Danii i Grecji, o stworzenie wspólnego dokumentu dotyczącego szczepień na COVID-19 apeluje Hiszpania.


Hiszpańskie ministerstwo przemysłu, handlu i turystyki chce wprowadzenia paszportów szczepionkowych lub przywrócenia bezpiecznych korytarzy turystycznych, aby umożliwić powrót do podróży na szeroką skalę. Branża turystyczna bardzo ucierpiała przez COVID-19 - rok 2020 był wyjątkowo nieudany. Według ekspertów, kolejny sezon bez turystyki byłby katastrofalny dla hiszpańskiej gospodarki.

Hiszpańska minister przemysłu, handlu i turystyki, Reyes Maroto, oficjalnie potwierdziła chęć kraju do wprowadzenia paszportów szczepionkowych. "Hiszpania będzie wspierać każde narzędzie ułatwiające powrót do bezpiecznego podróżowania i mobilności" - powiedziała w czwartek dziennikarzom Maroto. Mowa tutaj o dokumencie, który będzie jednolity nie tylko w UE, ale i na całym świecie.

Na decyzję Hiszpanii mogła wpłynąć sytuacja Wielkiej Brytanii, która szczególnie ciężko przechodzi pandemię. Należy dodać, że brytyjscy turyści stanowili ok. 20 proc. zagranicznych gości odwiedzających Hiszpanię w czasach przed pandemią (ponad 18 milionów osób w 2019 r.). Zresztą sam brytyjski rząd rozważa wprowadzenie w jakiejś formie paszportów szczepionkowych, co mogłoby umożliwić wyjazdy zagraniczne i zwolnienie z obowiązku kwarantanny po powrocie - podał na początku lutego dziennik "The Times".

Hiszpania nie jest osamotniona w Europie, jeśli chodzi o chęć wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Za tym rozwiązaniem opowiadają się także Cypr, Dania, Czechy, Estonia i Grecja. Inne państwa UE, takie jak Francja i Rumunia, uważają, że paszporty szczepionkowe są dyskryminujące, ponieważ w większości krajów szczepionka jest dobrowolna, a kampanie szczepień są nadal na wczesnym etapie. (Źródło: wp.pl)

Powrót na górę