MenuZa nami rocznica pierwszej misji Cichociemnych. Od wydarzenia minęło 80 lat

  • Napisane przez  goniec.com
Za nami rocznica pierwszej misji Cichociemnych. Od wydarzenia minęło 80 lat wikipedia.pl

Wczoraj wieczorem przypadała 80. rocznica niezwykłej historii - wojennej odwagi, pomysłowości i determinacji. W nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. grupa spadochroniarzy Armii Krajowej, którzy byli ochotnikami, została zrzucona za linię wroga do okupowanej Polski, aby rozpocząć walkę o ojczyznę. W związku z tą rocznicą English Heritage zachęca osoby, które mają powiązania rodzinne z Cichociemnymi w Audley End lub wspomnienia o nich, aby podzieliły się swoimi historiami.

Ta elitarna grupa spadochroniarzy do zadań specjalnych, przeszkolona w tajnych operacjach, sabotażu i zbieraniu informacji wywiadowczych, stała się dumą Rzeczypospolitej, a wielu z nich podjęło ostatni etap szkolenia w ośrodku Audley End House w Essex w Anglii, który znajduje się teraz pod opieką English Heritage. Pomnik ku czci Cichociemnych stoi dumnie na terenie posesji, upamiętniając ich osiągnięcia i poświęcenie. Kawałek graffiti w galerii węglowej, podarte etykiety w piwnicy, w której przechowywano broń i amunicję, resztki rozkładu jazdy w dawnej sali odpraw, gwoździe w ścianach sypialni, na których wisiały zdjęcia domu i izolatory przewodów telefonicznych wetknięte w pnie drzew to jedyne widoczne oznaki, że Cichociemni kiedykolwiek zamieszkiwali ten okazały jakobiński dom, w którym 527 z nich ukończyło rygorystyczny końcowy etap szkolenia przed rozlokowaniem. – 80. rocznica pierwszej misji Cichociemnych to ważna data w historii Polski, polskich sił specjalnych i stosunków polsko-brytyjskich. W nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. pierwsza grupa spadochroniarzy AK, którzy byli ochotnikami, została zrzucona za linię wroga do okupowanej Polski, co stanowiło pierwszy taki zrzut za liniami niemieckimi, dający promyk nadziei oblężonej ojczyźnie, że pomoc nadchodzi. Dzięki umiejętnościom rozwiniętym w takich miejscach jak Audley End, które było główną siedzibą polskiej sekcji Kierownictwa Operacji Specjalnych (ang. Special Operations Executive), Cichociemni wylądowali pod osłoną nocy, by wspierać walkę z wrogiem, stając się dumą Rzeczypospolitej. Ich odważna i bohaterska służba zainspirowała GROM, jedną z czołowych polskich jednostek misji specjalnych, do przyjęcia ich imienia i kontynuowania ich tradycji. Niech nigdy nie zostaną zapomniane ich imię i ofiara. Dziękuję wszystkim, którzy podtrzymują pamięć o Cichociemnych – powiedział Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

– To przywilej móc odgrywać skromną rolę jako opiekun tej niesamowitej historii, w której ludzie tak bezinteresownie zaryzykowali wszystko w obronie swojej ojczyzny przed nazistowską okupacją. Jesteśmy zaszczyceni, że Audley End zajęło szczególne miejsce u Polaków jako duchowa siedziba wojennego oporu i jesteśmy zaangażowani w dzielenie się tą historią w nadziei, że poświęcenie tych niezwykłych ludzi będzie inspiracją dla przyszłych pokoleń – powiedział historyk English Heritage, Andrew Hann. – Chcielibyśmy usłyszeć od osób, które mają powiązania z lub historie do opowiedzenia o Cichociemnych w Audley End. Jesteśmy szczególnie zainteresowani historiami osób, które mieszkały w okolicy w tym czasie i które mogą pamiętać nocne huki lub widziały żołnierzy przechodzących przez pola w ciemności. Być może nie jest zaskakujące to, iż pozostawili oni niewiele wyraźnych śladów, biorąc pod uwagę, że byli dobrze wyszkoleni, aby być zarówno „cichymi, jak i niewidzialnymi” – dodał Andrew Hann.

Osoby chcące podzielić się wspomnieniami o Cichociemnych proszone są o email na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W celu uzyskania dalszych informacji lub zdjęć należy skontaktować się z:
Emma Gough, National PR Manager: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 020 7973 3264 lub Mallory McDonald, PR Manager (południe): Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 020 7973 3044.

O Cichociemnych:
2613 żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych zgłosiło się na ochotnika do szkolenia w operacjach specjalnych w czasie wojny, ale tylko 606 ukończyło rygorystyczny kurs, z czego 527 w Audley End. W latach 1941-1945 do okupowanej Polski zrzucono 316 Cichociemnych. 103 z tych odważnych mężczyzn i kobiet oddało życie w walce z Niemcami lub poprzez rozstrzelanie przez gestapo. Kolejnych 9 zostało zamordowanych przez komunistów po wojnie.
O powiązaniach Cichociemnych z Audley End:
Podczas pobytu w Audley End, trening odbywał się głównie w terenie, choć niektóre z ćwiczeń szkoleniowych Cichociemnych prowadziły ich dalej, np. próbny napad na lokalną pocztę i dworzec kolejowy, a polscy instruktorzy mogli odwiedzać lokalne puby i kawiarnie. Podczas nocnych ćwiczeń kandydaci od czasu do czasu wdawali sie w bójkę z lokalną policją lub Gwardią Krajową, która natknęła się na ich nocne manewry.
Uważa się, że kilku polskich oficerów poślubiło miejscowe kobiety i mieszkało poza terenem ośrodka. Chorąży Gabriel Zając poślubił Joyce Patricię Florence Crick, irlandzką pielęgniarkę ze szpitala Saffron Walden jesienią/zimą 1943 roku. Wesele zostało sfotografowane przed Audley End. Wiemy, że w chwili wybuchu wojny Joyce mieszkała na farmie w Elmswell w Suffolk, pracując jako służąca (miała 15 lat).
Stacja 43 była strzeżona przez kontyngent wojsk brytyjskich z pułków Bedfordshire, Hertfordshire i Essex. Wsparcie dla Polaków pochodziło również od kontyngentu Korpusu Królewskich Służb Wojskowych (Royal Army Service Corps).
Wiadomo, że pierwszy dowódca Stacji 43, pułkownik Kennedy, organizował imprezy dla miejscowych chłopców na terenie ośrodka. Kilku służących Lorda Braybrooke’a, w tym mleczarka Ethel Spicer i ogrodnik Charles Ayres, mieszkało w Audley End podczas wojny. Jego córka, Marjorie, prowadziła podczas wojny dziennik wydarzeń w posiadłości z perspektywy dziecka.
Na krótko przed D-Day duża liczba brytyjskich żołnierzy została zakwaterowana w namiotach na terenie Audley End.
English Heritage dba o ponad 400 historycznych budynków, pomników i miejsc – od znanych na całym świecie prehistorycznych miejsc po wielkie średniowieczne zamki, od rzymskich fortów na obrzeżach imperium po bunkry z czasów zimnej wojny. W ten sposób każdego roku przedstawiamy historię Anglii ponad 10 milionom ludzi. Zarejestrowana organizacja charytatywna nr. 1140351. www.english-heritage.org.uk (Źródło: Polska Amnasada w Londynie)

Powrót na górę