MenuBianca Williams oskarża policję

  • Napisane przez  bbc.com
Bianca Williams oskarża policję

Brytyjska sprinterka Bianca Williams i jej partner oskarżyli policję miejską o profilowanie rasowe i brutalne postępowanie wobec nich. 

Złota medalistka sztafety europejskiej i Wspólnoty Narodów Williams i portugalski rekordzista 400 metrów  - Ricardo dos Santos, zostali zatrzymany w pojeździe w Londynie. Ich zdaniem powodem zatrzymania było kolor ich skóry oraz fakt, że prowadzili mercedesa. Policja twierdzi, że pojazd był po niewłaściwej stronie drogi, a kierowca przyspieszył na prośbę o zatrzymanie.

Oficerowie patrolowali obszar Maida Vale z powodu wzrostu przemocy wśród młodzieży. W oświadczeniu policji powiedziano: „Funkcjonariusze z Dyrekcji ds. Standardów Zawodowych przejrzeli zarówno materiał z mediów społecznościowych, jak i wideo oficerów noszone na ciele, i są przekonani, że zachowanie funkcjonariuszy nie budzi obaw”.

Williams i 25-letni Dos Santos, którzy trenują na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Tokio, powiedzieli „Timesowi”, że planują formalnie złożyć skargę za wyciągnięcie ich z samochodu w celu przeszukania ich pojazdu. Ich zdaniem policja szukała. Jak relacjonują funkcjonariusze przykuli ich kajdankami, podczas gdy w pojeździe znajdował się ich trzymiesięczny syn. Przeszukanie miało trwać 45 minut.

Dos Santos, który planuje spotkać się z prawnikami w poniedziałek, powiedział, że został zatrzymany przez policję aż 15 razy, odkąd zmienili samochód na Mercedes w listopadzie 2017 r.

Incydent został po raz pierwszy pokazany w mediach społecznościowych przez ich trenera, mistrza olimpijskiego na 100 metrów - Linforda Christie, który oskarżył policję o nadużywanie władzy i zinstytucjonalizowany rasizm.

 

Powrót na górę