Menu


100. rocznica urodzin Jana Pawła II

gov.pl gov.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wraz z wieloma instytucjami kultury w całej Polsce – zaplanowało szereg wydarzeń z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. 

W poniedziałek, 18 maja, odbędzie się wyjątkowy koncert „Santo Subito – Prorok naszych czasów” organizowany przez Biuro Programu „Niepodległa” oraz TVP. Koncert będzie transmitowany o godz. 18.00 w TVP1 i na antenie Jedynki Polskiego Radia. Ze względu na obecną sytuację część wydarzeń z okazji rocznicy zostanie zrealizowana w Internecie, a część jest już przeniesiona na drugą połowę roku (16 października będziemy obchodzić 42. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża). 100. rocznica urodzin Jana Pawła II obchodzona jest pod auspicjami UNESCO.

Koncert „Santo Subito – Prorok naszych czasów” – transmisja w TVP1 i Jedynce Polskiego Radia

Podczas koncertu, który rozpocznie się o godzinie 18 zabrzmią takie utwory jak: „Święty Boże”, „Osiem błogosławieństw”, „Barka”, „Kto się w opiekę odda Panu swemu”, „Gdyby Wiara Twa”, „Jezus Najwyższe imię”, „W krzyżu cierpienie”, „Bądź przy mnie”, „Doskonały Przegrany”, „WirujuHospody”, „Nowa Wieża Babel”, „Wszystka moja nadzieja”, „Ty wiesz najlepiej”, „Jak rozpoznam cię”, „Psalm 23”, „Modlitwa o pokój”, „Nasi nieśmiertelni”, „Przemija życie”, „Pan jest mocą swojego ludu” oraz medley z polskich Hymnów Światowych Dni Młodzieży.

Poszczególne utwory przeplatane będą archiwalnymi materiałami wideo z wypowiedziami Świętego Jana Pawła II, zarejestrowanymi podczas jego pielgrzymek do Polski. Finałem widowiska będzie procesja księży z Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie i przejście do wieży Sanktuarium, skąd usłyszymy błogosławieństwo na cztery strony świata.

Szczegóły dostępne na stronie „Niepodległej”

Działania Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie

Muzeum otwarte

Na 100-lecie urodzin Karola Wojtyły wybudowano i otwarto Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Placówka została udostępniona zwiedzającym 29 lutego 2020 r., a po przerwie spowodowanej decyzjami władz państwowych mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19, ponownie otwarta 10 maja 2020 r.

(link)

Animacja „Karol”

Mt 5,14 przygotował serial animowany inspirowany życiem Karola Wojtyły – znanego całemu światu jako Jan Paweł II. Tematem każdego odcinka serialu są krótkie, powiązane ze sobą historie lub zdarzenia z jego życia – od czasów dzieciństwa aż po dojrzałe lata pontyfikatu. Serial przedstawia postać papieża jako charyzmatycznego, kierującego się w życiu jasnymi zasadami i konsekwentnie wypełniającego swoje powołanie człowieka.

Serial został wyprodukowany dla Mt 5,14 przez Animoon, wielokrotnie nagradzanego producenta filmów animowanych. Reżyserem filmu jest Kasia Wilk.

(link)

Mur Berliński… przez Mt 5,14

Z inicjatywy Mt 5,14 przekazany został przez Republikę Federalną Niemiec fragment Muru Berlińskiego. Ma on przypominać o wyjątkowym wkładzie Jana Pawła II w pokojowy proces upadku komunizmu, którego jednym z symboli - obok „Solidarności” - jest właśnie upadek Muru Berlińskiego.

#WirtualnaPielgrzymka

W związku z odwołaniem Narodowej Pielgrzymki, Mt 5,14 Ambasada RP w Rzymie oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie zapraszają na wirtualny spacer śladami Jana Pawła II w Rzymie i jego okolicach, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Dla tych wszystkich, którzy z powodu epidemii nie mogli przybyć do Rzymu i wziąć udziału w odwołanych uroczystościach w Watykanie, przygotowano wyjątkową podróż po miejscach związanych z obecnością Papieża-Polaka, jak Bazylika św. Piotra czy Kaplica Sykstyńska. Codziennie na stronie internetowej Muzeum oraz na profilach społecznościowych i kanale YouTube będą prezentowane materiały video, zdjęcia i cytaty związane z papieżem oraz Wiecznym Miastem.

(link)

Działania -  Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

„Wirtualny spacer”

W ramach „Wirtualnego spaceru” udostępniona została cała przestrzeń muzeum. Spacer  rozpoczyna się od poznania małej Ojczyzny, która ukształtowała młodego Karola. Poznajemy losy wadowickich żydów, a następnie wiedzeni przez karmel i kalwarię zebrzydowską poznajemy wielką miłość Jana Pawła II do gór.

Tak dochodzimy do serca muzeum, czyli Mieszkania Wojtyłów miejsca w którym urodził się i dorastał przyszły papież. Razem z Karolem przeżywamy śmierć matki i odejście brata, a także wyjazd na studia do Krakowa, wojnę, ciężką fizyczną pracę i odpowiedź na jego powołanie do kapłaństwa.

Towarzyszymy papieżowi w podróżach od ukochanej ojczyzny a także po świecie. Poznajemy nauczanie i przesłanie jego życia aby w końcu towarzyszyć mu w chwilach odejścia do domu ojca.

Wirtualny spacer jest dostępny przez stronę internetową instytucji: www.domjp2.pl

„Dom mojego dzieciństwa”

 „Dom mojego dzieciństwa” to 7-odcinkowy cykl krótkich filmów, opowiadających historię rodziny Wojtyłów sprzed czasu narodzin małego Lolka.  Od poniedziałku 11 maja – codziennie o 17.00 na Facebooku Muzeum oraz na kanale Youtube  zamieszczane są premierowe odcinki. Opowiadana jest historia Emilii Wojtyłowej – matki papieża, a także ojca Karola Seniora, brata Edmunda i rodziny Kaczorowskich. A wszystko po to, żeby na koniec pozwolić Państwu wysłuchać zaskakującej opowieści Pani Heleny Szczepańskiej, sąsiadki Wojtyłów i historii jej wielkiej radości z narodzin Lolusia.

Akcja „Cała Polska śpiewa Barkę”

Początkowym założeniem Muzeum było, aby cała Polska od Bałtyku po Tatry wybrzmiała jednym głosem wdzięczności. Ograniczenia spowodowane epidemią realnie ograniczyły wydarzenie. Ale możemy śpiewać w domach, na balkonach, w ogrodach i lasach! Solo i w rodzinach. Akcja już dawno wykroczyła poza granice Polski, skąd docierają do Muzeum nagrania.

Śpiewa Janek z Kamerunu z całą wioską, śpiewają w Tanzanii w Chicago i Nowym Jorku i mamy nadzieję, że tych świadectw wdzięczności będzie coraz więcej.

Muzeum zachęca do tego, by podzielić się swoimi aranżacjami, niezależnie czy będziecie „Barkę” śpiewać, tańczyć, grać czy po prostu recytować. Przez cały miesiąc można to zrobić na stronie wydarzenia, a także oznaczając fanpage (@domjp2) lub #jestemwdzieczny w waszych Facebookowych profilach.

„NON ABBIATE PAURA” – koncert Polskiej Opery Królewskiej

18 maja, dokładnie w 100. rocznicę urodzin kard. Karola Wojtyły zabrzmią, przygotowane specjalnie z tej okazji, utwory w wykonaniu solistów Polskiej Opery Królewskiej, m.in. Marty Boberskiej, Andrzeja Klimczaka oraz Wojciecha Gierlacha, z towarzyszeniem organów, na których zagra Krzysztof Łazicki.

Artyści wykonają utwory sakralne Wolfganga Amadeusa Mozarta, Franza Schuberta i Cesara Francka oraz pieśni religijne Stanisława Moniuszki. Koncert z Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie dostępny będzie on- line na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej 18 maja o godzinie 19.00.

Wystawa malarstwa Józefa Hałasa – Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury zaprasza do galerii Kordegarda, która ponownie otwiera swoje podwoje 18 maja o godz. 18.00. Wystawa malarstwa Józefa Hałasa, którą Kordegarda inauguruje swoją działalność po przerwie, nawiązuje do 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.  Józef Hałas, podobnie jak polski Papież, kochał polskie góry i wędrówki po szlakach. Dla obydwu góry stanowiły rodzaj absolutu. Obrazy prezentowane w Kordegardzie wybrane zostały przez Józefa Hałasa w 2003 roku na specjalną wystawę przygotowywaną dla Ojca Świętego z okazji 25-lecia Jego pontyfikatu. Do realizacji wystawy w Watykanie nie doszło wówczas z powodu złego stanu zdrowia Jana Pawła II. W Kordegardzie pokażemy część tamtej ekspozycji. 

Narodowe Centrum Kultury zaprasza też na wirtualną filmową wystawę, która prezentuje ponad 40 prac medalierskich współczesnych polskich artystów, inspirowanych nauczaniem i tekstami Jana Pawła II na temat czasu, wieczności, przemijania. Wystawa będzie prezentowana online od 25 maja.

Ponadto NCK we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowuje monografię Jan Paweł II – miara wielkości człowieka. Publikacja, która ukaże się w serii Jubileusze to próba omówienia wielowymiarowego pontyfikatu Papieża Polaka, jego twórczości, myśli, nauczania. Autorzy pokażą Jana Pawła II jako głowę Kościoła katolickiego, przywódcę i dyplomatę, twórcę idei a przede wszystkim człowieka kultury i dialogu. W tomie znajdą się teksty wielkich osobistości świata kultury i nauki, m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Bernarda Lacomte'a, Ireny Lipowicz, o. Macieja Zięby, Charles'a Merciera.

 

(gov.pl)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę