MenuLewandowski, reprezentacja i Pajor wyróżnieni na gali

  • Napisane przez  Goniec.com
shutterstock shutterstock

Ósmy raz Robert Lewandowski został wybrany najlepszym polskim piłkarzem roku w plebiscycie tygodnika Piłka Nożna. Najlepszą piłkarką w 2019 wybrano Ewę Pajor z Vfl Wolfsburg, która triumfowała po raz rugi. 

Na wyróżnienie zasłużyła również reprezentacja Polski! Kto jeszcze zgarnął nagrody w trakcie niedzielnej gali?

Dla kapitana reprezentacji Polski to również dziesiąte wyróżnienie, ponieważ w latach 2008 i 2009 był wyróżniony nagrodami dla Odkrycia i Ligowca Roku. Statuetka, którą otrzymał Lewandowski wraca do niego po dwóch latach. Za 2018 roku wyróżniono Łukasza Fabiańskiego, który przerwał serię siedmiu zwycięstw swojego reprezentacyjnego kolegi z ataku. Minionych dwanaście miesięcy było dla napastnika kadry i Bayernu Monachium niezwykle udanych. W 58 meczach strzelił aż 54 gole, został wybrany najlepszym zawodnikiem swojego klubu, okazał się również drugim najlepszym strzelcem dekady w rozgrywkach UEFA. W plebiscycie Złotej Piłki za poprzedni sezon zajął ósme miejsce, zdobył mistrzostwo kraju i przyczynił się do awansu reprezentacji na międzynarodowy turniej.

Właśnie prowadzona przez Jerzego Brzęczka kadra została wyróżniona tytułem najlepszej drużyny 2019 roku. Eliminacje Mistrzostw Europy były dla biało-czerwonych udane: awans przypięczętowano już w trakcie drugiej jesiennej przerwy na mecze międzynarodowe. Mistrzostwa Europy 2020 będą trzecią z rzędu mistrzowską imprezą na której zagrają Polacy, co jeszcze nie zdarzyło się w historii reprezentacji.

W trakcie niedzielnej gali w kategorii Ligowca wygrał Janusz Gol z Cracovii, z kolei Pierwszoligowcem został zawodnik Stali Mielec, Bartosz Nowak . Jorge Felix , czyli mistrz Polski z Piastem Gliwice w ubiegłym sezonie, wybrany został najlepszym Obcokrajowcem, a szkoleniowiec tej drużyny, Waldemar Fornalik , zdobył tytuł Trenera Roku .  Michał Karbownik z warszawskiej Legii dzięki świetnej formie w trakcie rundy jesiennej został wybrany najlepszym Młodzieżowcem .  Nagrodą Osobowości w Social Mediach wyróżniono Jakuba Rzeźniczaka z Wisły Płock. W drugiej specjalnej kategorii nagrodę dla mecenasa piłki nożnej otrzymał PKO Bank Polski. 

Plebiscyt Piłki Nożnej jest nieprzerwanie organizowany od 1973 roku. Aż do 2001 roku przyznawano nagrody w trzech kategoriach: dla najlepszego piłkarza, trenera i odkrycia roku. Później stopniowo dodawano kolejne wyróżnienia, m.in. dla drużyny, ligowca, pierwszoligowca, obcokrajowca, a także piłkarki.

 

(laczynaspilka.pl)

Powrót na górę