MenuCzy brytyjskie prawo jazdy jest nadal ważne w Europie?

  • Napisane przez  Goniec.com
shutterstock shutterstock

Miliony Brytyjczyków co roku jeździ po Europie, korzystając z brytyjskiego prawa jazdy, niezależnie od tego, czy wyjazd jest służbowy, czy są to wakacje.

Ale teraz, gdy mamy Brexit, istnieje niepewność, czy coś się nie zmieni. Brytyjskie prawa jazdy będą nadal ważne w UE do grudnia 2020 r

Wielka Brytania opuści Unię Europejską o godz. 23:00 31 stycznia, ale wejdzie w okres przejściowy, w którym obowiązujące przepisy będą ważne do grudnia 2020 r. W związku z tym brytyjskie prawa jazdy będą nadal ważne dla kierowców odwiedzających kraje EOG w tym okresie.

Ale po zakończeniu przejścia kierowcy mogą potrzebować posiadać międzynarodowe prawo jazdy (IDP) podczas podróży w kraju UE oprócz swojego brytyjskiego prawa jazdy.

Typ, którego możesz potrzebować, zależy od kraju, w którym będziesz jeździć, i czasu pobytu:

- IDP z 1926 r. - nie jest wymagane w żadnym państwie UE, ale może być konieczne, jeśli planujesz podróż do Liechtensteinu
- IDP z 1949 - ważne przez 12 miesięcy, wymagane na Malcie, w Hiszpanii lub na Cyprze
- IDP z 1968 - ważne przez trzy lata lub do wygaśnięcia prawa jazdy we wszystkich innych krajach UE

Co to jest międzynarodowe prawo jazdy?

IDP to tymczasowy dowód zdolności prowadzenia pojazdu za granicą, który jest zalecany w około 140 krajach na całym świecie.

Ważne jest, aby pamiętać, że międzynarodowe prawo jazdy nie jest tym samym, co IDL - które nie jest prawnie uznanym dokumentem.

Musisz mieć ukończone 18 lat i posiadać ważne prawo jazdy, aby ubiegać się o IDP.

Wszystkie rodzaje IDP są dostępne w oddziałach pocztowych za 5,50 £. Jeśli jednak podróżujesz w wielu krajach, w których wymagane są różne wersje, musisz kupić zarówno IDP z 1949, jak i 1968. Musisz złożyć wniosek o swoje IDP w ciągu trzech miesięcy od wyjazdu za granicę.

Czy po Brexicie będę potrzebować zielonej karty, aby prowadzić w UE?

Zielone karty to międzynarodowy certyfikat ubezpieczenia wydany przez twojego dostawcę w Wielkiej Brytanii, który gwarantuje, że masz niezbędne ubezpieczenie wymagane do podróży w niektórych krajach.

Jeśli planujesz podróżować po Europie, najlepiej skontaktować się z ubezpieczycielem tak szybko, jak to możliwe.

Kierowcy złapani bez karty mogą zostać ukarani wysoką grzywną i ściganiem karnym, a nawet ich pojazd może zostać zajęty przez lokalną policję.

 

(thesun.co.uk)

Powrót na górę