Menu


Nowy Range Rover Evoque

Nowy Range Rover Evoque fot. Land Rover

Przebojowy kompaktowy SUV Range Rovera po ośmiu latach obecności na rynku doczekał się następcy. Koncern zapewnia, że nowy Evoque będzie wzorem dla innych aut w tym segmencie klasy premium. Do sprzedaży w Polsce auto wejdzie w marcu 2019 roku.

Range Rover poświęcił sporo wysiłku, by druga generacja Evoque'a mogła kontynuować sukces poprzednika. Auto powstało na zupełnie nowej platformie Premium Transverse Architecture, naszpikowano je najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi i ma oferować uniwersalność typową dla modeli marki, czyli wyróżniający się komfort na co dzień i doskonałe właściwości terenowe.

Pod względem stylizacji nowy Evoque stanowi ewolucję rozwiązań znanych z pierwszej odsłony modelu, co nie dziwi, tym bardziej że to właśnie design nadwozia w dużej mierze zdecydował o sukcesie tego auta. Wznosząca się linia boczna i opadająca dachu nadają sylwetce dynamicznego charakteru, a w szerokim pasie przednim z reflektorami diodowymi widać wyraźne inspiracje większym Velarem. W topowych wersjach zgrabne proporcje nadwozia podkreślą 21-calowe koła z lekkich stopów, w pozostałych Range Rover poruszać się będzie na kołach o średnicach 17, 18 lub 20 cali. Same wymiary zewnętrzne zmieniły się nieznacznie. Długość nadwozia jest niemal identyczna: 437,1 cm vs 437 cm w poprzedniku, szerokość odpowiednio 199,6 cm i 198 cm oraz wysokość 164,9 cm i 160,5 cm. O 2,1 cm do 268,1 cm powiększono rozstaw osi.

Wnętrze wyróżnia się luksusowym, choć minimalistycznym wykończeniem z dominującymi wyświetlaczami pokładowego systemu multimedialnego Touch Pro Duo na desce rozdzielczej. Ten bezpośrednio za kierownicą ma przekątną 12,3 cala, natomiast na konsoli środkowej umieszczono dwa dotykowe 10-calowe ekrany (górny jest odchylany). Do tego dochodzi kolorowy wyświetlacz head-up oraz, po raz pierwszy w tej klasie, lusterko wsteczne ClearSight, które również jest ekranem wysokiej rozdzielczości pokazującym na życzenie (po wciśnięciu przez kierowcę przycisku) obraz z kamery zamontowanej nad tylną szybą. W Evoque'u debiutuje także technologia Ground View, która dzięki kamerom umieszczonym z przodu auta niejako „prześwietla” przód nadwozia i pokazuje obraz spod samochodu, ułatwiając znacznie manewrowanie na parkingach lub w trudnym terenie.

Zastosowanie nowej platformy wpłynęło na poprawę przestronności i zwiększenie wielkości schowków na drobiazgi. O 10 proc. większy jest także bagażnik, który przy standardowym ustawieniu siedzeń ma pojemność 591 l, a po rozłożeniu dzielonych tylnych oparć (40:20:40) do dyspozycji mamy 1383 l.

Istotne zmiany wprowadzono w ofercie jednostek napędowych, wśród których już od momentu debiutu pojawią się wersje MHEV, czyli tzw. miękkie hybrydy z 48-voltową instalacją elektryczną. Dostępne one będą z czterocylindrowymi silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi serii Ingenium w wariantach mocy odpowiednio 200, 250 i 300 KM oraz 150, 180 i 240 KM i z napędem na obie osie. Podstawowy model z turbodieslem o mocy 150 KM oferowany będzie z napędem na przód. W późniejszym okresie Range Rover zapowiada poszerzenie oferty o wersję hybrydową typu plug-in (PHEV) oraz benzynową z silnikiem 3-cylindrowym.

(Więcej: auto-swiat.pl)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę