Menu


Przyjęcie bożonarodzeniowe dla Korpusu Dyplomatycznego i brytyjskich partnerów

Przyjęcie bożonarodzeniowe dla Korpusu Dyplomatycznego i brytyjskich partnerów

W środę 5 grudnia 2018 r. w Ambasadzie RP w Londynie miało miejsce uroczyste przyjęcie świąteczne dla ponad 200 członków korpusu dyplomatycznego.

W swoim przemówieniu powitalnym ambasador Rzegocki podsumował szereg wydarzeń w 2018 r. takich jak Forum Belwederskie, które służy pogłębianiu dialogu pomiędzy społeczeństwami obywatelskimi Polski i Wielkiej Brytanii, Polish Heritage Days, które mają na celu promocję polskiej kultury na Wyspach, czy seria listopadowych upamiętniających stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. "Warto zauważyć, że w 2018 roku obchodzimy również kolejną ważną rocznicę - 25 lat od ratyfikacji przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. W nadchodzącym roku będziemy nadal ściśle współpracować z Wielką Brytanią i innymi państwami w ramach ochrony praw człowieka "- powiedział ambasador.

- Rok 2019 zapowiada się równie ciekawie, gdyż będziemy obchodzić 250. rocznicę nawiązania polsko-brytyjskich stosunków dyplomatycznych. Decyzją polskiego parlamentu, jednego z najstarszych w Europie – obecnie świętującego 550 lat swojego istnienia – zostaną upamiętnieni wielcy Polacy tacy jak pisarz Gustaw Herling-Grudziński, Anna Walentynowicz oraz Stanisław Moniuszko. Będziemy także rocznice utworzenia unii polsko-litewskiej oraz rocznicę wybuchu powstania śląskiego - przypomniał ambasador.

Po przemówieniu uroczyście odśpiewano "Cichą noc” po angielsku i po polsku. Anna Szałucka i Joanna Gutowska uświetniły uroczystość pięknym recitalem muzycznych. Ambasada zostało ozdobiona najlepszymi przykładami krakowskich szopek, które w tym roku zostały umieszczone na Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Ambasada RP w Londynie

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę