Menu


Dlaczego warto inwestować w nieruchomości pod wynajem w Polsce?

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości pod wynajem w Polsce? shutterstock

Nieruchomości są od wielu lat jedną z najlepszych inwestycji. W czasach kiedy rachunki oszczędnościowe w banku mają bardzo niskie oprocentowanie, a bardziej opłacalne inwestycje wiążą się z dużym ryzykiem, nieruchomości są tak zwanym „złotym środkiem”. Szczególnie, jeśli wizja państwowej emerytury nie napawa nas optymizmem. Inwestycja w nieruchomość pod wynajem jest dobrą opcją zarówno dla osób, które mają gotówkę na zakup całości mieszkania jak i dla osób, które mają tylko niewielką część pieniędzy i chcą kupić mieszkanie na kredyt.

Warto pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa. Z jednej strony, nie można spodziewać się natychmiastowego podwojenia zainwestowanej sumy. Z drugiej jednak strony, nieruchomość pod wynajem będzie przynosić stały zysk, jej wartość po latach najpewniej wzrośnie, a ryzyko jest niewielkie.

Przed zakupem takiej nieruchomości trzeba ocenić opłacalność inwestycji. Najlepszym wskaźnikiem zysku z nieruchomości jest roczna stopa zwrotu. Łatwo ją obliczyć poprzez podzielenie sumy przychodów z wynajmu przez całkowitą cenę nieruchomości. Uzyskany w ten sposób wynik jest procentowym wskaźnikiem zwrotu z inwestycji.

Przyjmijmy, że cena zakupu wynosiła 300.000 PLN. W dużym mieście można bez problemu wynająć taką nieruchomość za 2.000 PLN miesięcznie, co daje nam roczny przychód z wynajmu w kwocie 24.000 PLN. Kiedy podzielimy zysk z wynajmu przez cenę kupna nieruchomości, uzyskamy w ten sposób roczną stopę zwrotu, czyli w tym przypadku 8%.

Obliczenie stopy zwrotu pozwala nam na ocenę opłacalności inwestycji. Wystarczy porównać to z 1% rocznie, który otrzymamy za oszczędzanie pieniędzy w banku. W nieruchomościach można założyć, że inwestycja jest opłacalna jeśli roczna stopa zwrotu brutto wynosi powyżej 5%.

Stopa zwrotu pozwala nam również na obliczenie kiedy kupiona na kredyt nieruchomość będzie już nasza. Przy 20% wkładzie własnym, inwestycja o 5% stopie zwrotu zwróci się w ciągu 12 lat, przy 8% stopie zwrotu w ciągu 10 lat, a przy 10% stopie zwrotu w ciągu 8 lat. A po spłaceniu kredytu, pieniądze z wynajmu to czysty zysk! Wyliczenia te są bardzo uproszczone, ponieważ nie biorą pod uwagę wyższego wkładu własnego ani kosztów właściciela mieszkania takich jak podatki, raty kredytu, ubezpieczenie i doraźne naprawy. 

Nietrudno jednak zauważyć, że im wyższa stopa zwrotu tym większy zysk i tym szybciej nieruchomość zostanie spłacona. Jak więc uzyskać możliwie najwyższą stopę zwrotu? Składa się na to wiele czynników. Dobrym pomysłem jest kupienie nieruchomości w dużym mieście, blisko węzłów komunikacyjnych albo blisko uczelni lub biurowców, jednak nie ma na to gotowego przepisu. 

Wynik inwestowania w nieruchomości zależy od ilości gotówki jaką dysponujemy. Jeśli sfinansujemy całość inwestycji z oszczędności, uzyskamy natychmiastowy miesięczny przychód. Jednak inwestycja w nieruchomość pod wynajem jest najbardziej atrakcyjna dla osób chcących zainwestować około 20% ceny zakupu, czyli kredytować 80% procent. 

Jak zwykle, najważniejszy jest długofalowy plan. Kredyt na nieruchomość pod wynajem „spłaca się sam” poprzez zysk uzyskany z wynajmu. Dodatkowo, zostaje nam niewielka kwota, którą możemy np. co 5 lat zainwestować w drugą, trzecią lub piątą nieruchomość pod wynajem. Jednocześnie, wartość nieruchomości rośnie, więc cena uzyskana przy ewentualnej sprzedaży po latach, będzie wyższa niż początkowa cena zakupu. Inwestując 20% ceny nieruchomości pod wynajem, po 12 latach możemy ją sprzedać za 120% początkowej ceny, czyli osiągnąć 100% zysk!

Przed zakupem nieruchomości pod wynajem warto skorzystać z pomocy specjalistów. Pozwoli to na wybór możliwie najlepszej nieruchomości oraz pomoc w uzyskaniu kredytu. Kredyt na zakup nieruchomości w Polsce mogą uzyskać osoby zatrudnione na etat lub dyrektorzy spółki Ltd w Wielkiej Brytanii.

Więc jeśli chcesz zabezpieczyć swoją przyszłość, nie czekaj. Kup nieruchomość pod wynajem w Polsce!

autor: Aleksandra Fiddler, InvestPOL (autorka jest doradcą ds. inwestycji pod wynajem w Polsce w firmie InvestPOL)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę