×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/goniec/www/public_html/images/gallery/Stonehenge

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/gallery/Stonehenge

Menu


Niesamowita budowla megalityczna - Stonehenge

Niesamowita budowla megalityczna - Stonehenge shutterstock

To jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych. Pochodzi ona z epok neolitu i brązu, położona 13 km od Salisbury w hrabstwie Wiltshire w Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie był związany z kultem Słońca i Księżyca, gdzie Słońce miało symbolizować mężczyznę, zaś Księżyc – kobietę. 

Obiekt od 1986 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z Avebury oraz innymi okolicznymi stanowiskami neolitycznymi. Stonehenge ma status Scheduled Ancient Monument od 1882 roku, kiedy wprowadzono pierwszą legislację w celu ochrony historycznych zabytków w Wielkiej Brytanii. Właścicielem Stonehenge jest Korona Brytyjska, a zarządza nim organizacja English Heritage.

Obecny wygląd zabytku jest wynikiem prac renowacyjnych i rekonstrukcyjnych wykonanych w XX wieku.

Jak tam dojechać? Najwygodniej będzie samochodem, z pomocą nawigacji. Wystarczy wpisać Stonehenge Car Park, Winterbourne Stoke, Salisbury SP4 7DE i na pewno dobrze pokieruje. 

Istnieje także możliwość dojazdu za pomocą autokaru wycieczkowego o nazwie "The Stonehenge Tour" z miasta Salisbury. Koszt to około 15 funtów za osobę dorosłą, zaś 10 funtów za dziecko do 15. roku życia. 

{gallery}Stonehenge{/gallery}

źródłó zdjęć: Shutterstock

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę