Menu


Niesamowita budowla megalityczna - Stonehenge

Niesamowita budowla megalityczna - Stonehenge shutterstock

To jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych. Pochodzi ona z epok neolitu i brązu, położona 13 km od Salisbury w hrabstwie Wiltshire w Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie był związany z kultem Słońca i Księżyca, gdzie Słońce miało symbolizować mężczyznę, zaś Księżyc – kobietę. 

Obiekt od 1986 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z Avebury oraz innymi okolicznymi stanowiskami neolitycznymi. Stonehenge ma status Scheduled Ancient Monument od 1882 roku, kiedy wprowadzono pierwszą legislację w celu ochrony historycznych zabytków w Wielkiej Brytanii. Właścicielem Stonehenge jest Korona Brytyjska, a zarządza nim organizacja English Heritage.

Obecny wygląd zabytku jest wynikiem prac renowacyjnych i rekonstrukcyjnych wykonanych w XX wieku.

Jak tam dojechać? Najwygodniej będzie samochodem, z pomocą nawigacji. Wystarczy wpisać Stonehenge Car Park, Winterbourne Stoke, Salisbury SP4 7DE i na pewno dobrze pokieruje. 

Istnieje także możliwość dojazdu za pomocą autokaru wycieczkowego o nazwie "The Stonehenge Tour" z miasta Salisbury. Koszt to około 15 funtów za osobę dorosłą, zaś 10 funtów za dziecko do 15. roku życia. 

źródłó zdjęć: Shutterstock

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę