Menu

Klatki nad Wisłą

Klatki nad Wisłą shutterstock

KSW, czyli Konfrontacja Sztuk Walki, przebojem wdarły się na polski rynek. Warto pamiętać, iż gala zorganizowana 27 maja ub. roku na Stadionie Narodowym zgromadziła ponad 56 tysięcy widzów, ustanawiając tym samym nowy europejski rekord frekwencji podczas zawodów MMA.

Na początek trochę historii. Pierwsza gala KSW - jak przypomina Wikipedia - odbyła się 27 lutego 2004 w warszawskim hotelu Marriott. - Rywalizacja odbywała się w formacie 4 lub 8-osobowych turniejów (do 2011 roku) oraz pojedynczych walk. Począwszy od drugiej edycji, gale KSW transmitowane były przez telewizję kodowaną Polsat Sport, a od gali KSW XI otwarty Polsat. Założycielami i właścicielami organizacji są Maciej Kawulski i Martin Lewandowski. Dyrektorem sportowym organizacji jest natomiast Wojsław Rysiewski. W latach 2008-2010 nawiązała współpracę ze słoweńską organizacją World Freefight Challenge (WFC) na zasadzie wymiany zawodników. Od 2010 roku gale KSW są także transmitowane przez internetową telewizję Ipla.tv. Pierwszą galą, która była transmitowana wyłącznie w systemie pay-per-view była gala KSW 20: Symfonia walki. Co ciekawe, pojedynki na galach KSW od początku istnienia organizacji w 2004 prowadzono w ringu bokserskim, a od gali numer 27. w maju 2014 walki odbywają się w okrągłej klatce.

Wydaje się, że w KSW żadne reguły nie obowiązują. Tymczasem tak nie jest. Jak czytamy w regulaminie federacji, niedozwolone jest: uderzanie głową, atakowanie oczu w każdy sposób, gryzienie, plucie na rywala, ciągnięcie za włosy, wkładanie palców do buzi rywala, wszelkiego rodzaju ataki na krocze, wkładanie palców w otwory lub rozcięcia rywala, dźwiganie na małe stawy, ciosy w kręgosłup i tył głowy, uderzanie czubkiem łokcia z godziny 12 na 6, wszelkie ataki w krtań oraz łapanie za tchawicę, drapanie, szczypanie i kręcenie skóry, kopanie w głowę przeciwnika w pozycji parterowej, uderzanie kolanem w głowę przeciwnika w pozycji parterowej, deptanie rywala w pozycji parterowej, łapanie siatki, łapanie spodenek lub rękawic rywala, używanie wulgarnego języka w obrębie ringu / klatki, niesportowe zachowanie skutkujące kontuzją rywala, atakowanie rywala w czasie przerwy między rundami, atakowanie rywala, który znajduje się pod opieką arbitra, atakowanie rywala po gongu, unikanie kontaktu z rywalem, umyślne lub powtarzające się wypluwanie szczęki, udawanie kontuzji, wyrzucanie rywala po za ring / obszar walki, umyślne niestosowanie się do instrukcji sędziego ringowego, upuszczanie rywala na jego głowę lub kark, ingerencja narożnika w przebieg pojedynku, wrzucenie ręcznika w trakcie pojedynku czy kierowanie palców w oczy/twarz rywala w stójce.

Jeśli KSW nie zatwierdzi pojedynku w innej kategorii wagowej, pojedynki MMA oraz walki pokazowe rozgrywane są w następujących kategoriach: musza – 125 funtów (56,7 kg) i poniżej, kogucia – 125-135 funtów (61,2 kg), piórkowa – 135-145 funtów (65,8 kg), lekka – 145-155 funtów (70,3 kg), półśrednia – 155-170 funtów (77,1 kg), średnia – 170-185 funtów (83,9 kg), półciężka – 185-205 funtów (93 kg), ciężka - 205-265 funtów (120,2 kg) i superciężka - ponad 265 funtów. Każda walka MMA nie o tytuł trwa 3 rundy, z których każda nie może być dłuższa niż 5 minut. Przerwa między rundami trwa 1 minutę. Natomiast każda walka MMA o tytuł odbywa się na dystansie 5 rund.

Kiedy pojedynek zostaje zakończony? Regulamin przewiduje następujące rodzaje rezultatów: poddanie (fizyczne odklepanie, poddanie werbalne), nokaut (kiedy sędzia ringowy przerwie walkę - TKO; kiedy kontuzja spowodowana dozwoloną akcją jest na tyle poważna, że pojedynek zostaje przerwany - TKO; kiedy zawodnik straci przytomność po ciosie lub kopnięciu - KO), decyzja (jednogłośna decyzja – wszyscy sędziowie punktowi wypunktowali walkę dla tego samego zawodnika; niejednogłośna decyzja – dwóch sędziów punktowych wypunktowało walkę dla jednego zawodnika, trzeci sędzia dla drugiego zawodnika; większościowa decyzja – dwóch sędziów punktowych wypunktowało walkę dla jednego zawodnika, trzeci wypunktował remis), remis (jednogłośny remis – wszyscy sędziowie punktowi wypunktowali remis; większościowy remis – dwaj sędziowie punktowi wypunktowali remis; niejednogłośny remis – każdy sędzia punktowy wypunktował walkę inaczej), dyskwalifikacja, poddanie pojedynku, techniczny remis, techniczna decyzja, brak decyzji.