Menu


Po Brexicie firmy będą płacić gigantyczny podatek VAT?

Po Brexicie firmy będą płacić gigantyczny podatek VAT? shutterstock

Po Brexicie brytyjskie firmy będą musiały sprostać ogromnym obciążeniom związanym z VAT-em. Kontrowersyjne zmiany w ustawie zmusiłyby importerów do zapłaty podatku za sprowadzane towary z góry.

Jak informuje Independent, ponad 100 tys. brytyjskich firm będzie zmuszonych do zapłaty podatku VAT po Brexicie, jeżeli po wyjściu z UE kontrowersyjny plan zostanie wprowadzony w życie. Zmiany zmusiłyby firmy do uiszczenia opłaty za towary w momencie wjazdu do Wielkiej Brytanii, a nie po ich sprzedaży. Independent pisze, że byłby to „katastrofalny cios dla około 130 tys. firm”.  

Obecnie Wielka Brytania należy do jednolitego rynku, w ramach którego następuje swobodny przepływ ludzi i towarów, w związku z czym na produkty importowane z UE nie jest nakładana opłata celna.  Obecnie firmy mogą zarejestrować się w organizacji rządowej HM Revenue & Customs, aby uzyskać zezwolenie na import niektórych towarów z UE bez wcześniejszego płacenia podatku VAT -opłata jest dodawana do ceny produktu i opłacana przez klienta. Zgodnie z nowym rządowym planem, podatek importowy będzie naliczany całego towaru importowanego spoza Wielkiej Brytanii, w związku z czym przedsiębiorcy musieliby płacić podatek z góry i odzyskiwać go później, co oznacza, że wydaliby znaczne sumy na długo przed odzyskaniem ich ze sprzedaży.

Branżowe organizacje stwierdziły, że zmiana może spowodować poważne problemy dla brytyjskich importerów i sprzedawców detalicznych.

– Jeśli firmy będą musiały płacić VAT z góry, może to zaszkodzić biznesowi i podwyższyć biurokratyczne koszty o miliony funtów, które nie tylko wpłyną na marżę zysku, ale prawdopodobnie zostaną przeniesione na klientów poprzez podwyższenie cen – powiedział parlamentarzysta Chris Leslie. 

 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę