Menu


Rząd będzie karał nieuczciwych landlordów

Rząd będzie karał nieuczciwych landlordów shutterstock

Nieuczciwi właściciele domów, którzy wynajmują lokale o niskich standardach będą karani grzywnami w wysokości nawet 30 tys. funtów – taką propozycję przedstawił brytyjski rząd. 

Jak informuje Evening Standard, propozycje rządu obejmują także zakaz wynajmowania nieruchomości przez osoby o określonych wyrokach karnych. Landlordzi, którzy chcą wynająć nieruchomość na rzecz pięciu lub więcej osób, będą musieli zdobyć koncesję na wynajem, chyba że lokatorzy będą pochodzić z jednej rodziny. Powstanie również baza „nieuczciwych właścicieli”, którzy wynajmują mieszkania o bardzo niskich standardach.

Zgodnie z nowym prawem, wynajem  jedno- i dwupiętrowych nieruchomości będzie wymagało uzyskania koncesji – obecnie taki przepis obowiązuje tylko w przypadku, gdy nieruchomości mają trzy lub więcej kondygnacji. Jeżeli taki przepis faktycznie wejdzie w życie, to koncesję, w samej tylko Anglii, będzie musiało uzyskać około 160 tys. domów. W licencji zostanie określona m.in. maksymalna liczba osób, która może zajmować dany pokój. Rząd, w ramach walki z przeludnieniem domów, wprowadzi też minimalne rozmiary sypialni.

Departament ds. Społeczności i Samorządów Lokalnych (DCLG) ma nadzieję, że brytyjscy posłowie zatwierdzą regulacje, dzięki którym landlordzi łamiący przepisy dostaną zakaz wynajmowania swoich lokali. W ramach regulacji miałaby powstać lista przestępstw, który dopuszczenie się przez właścicieli spowoduje, że zostaną oni wpisani do specjalnej bazy danych. Na liście przestępstw znalazły włamania, szantaże, prześladowanie, oszustwa i przestępstwa przeciwpożarowe.

 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę