Menu


Za wysoką jakość Polak jest gotów zapłacić więcej

Za wysoką jakość Polak jest gotów zapłacić więcej Shutterstock

Według wyników badania „Decyzje zakupowe Polaków” przeprowadzonego przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, podczas codziennych zakupów Polacy stawiają przede wszystkim na jakość. To za nią ponad 80 proc. badanych jest w stanie zapłacić więcej. Trzecim, po jakości i cenie kryterium jest pochodzenie produktu. Ze stabilną jakością i polskim pochodzeniem produktu ponad 90 proc. Polaków kojarzy się Godło „Teraz Polska”.

 

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego przeprowadziła we wrześniu 2017 r. badania dotyczące decyzji zakupowych Polaków. Wzięło w nim udział 1000 gospodarstw domowych. Respondenci pochodzili ze wszystkich województw i reprezentowali każdą z grup wiekowych powyżej 18 roku życia.

Najnowsze badania dotyczące decyzji konsumenckich Polaków pokazują, że najważniejszym kryterium podczas zakupu dóbr codziennego użytku jest jakość. To ją wskazuje 73 proc. badanych jako główny czynnik decyzyjny przy wyborze produktu. Dla blisko 65 proc. Polaków ważnym kryterium jest także cena produktu, a dla blisko 40 proc. kraj jego pochodzenia. Niemal 9 na 10 badanych jest skłonnych zapłacić wyższą cenę za produkt wysokiej jakości.

Przeprowadzone badanie przynosi również refleksję na temat patriotyzmu konsumenckiego i roli Godła „Teraz Polska”. Ponad  80 proc. respondentów zapytanych, czy podczas codziennych zakupów zwraca uwagę na kraj pochodzenia produktu, deklaruje, że tak. Ponadto 90 proc. twierdzi, że mając możliwość wyboru, należy kupować produkty polskiego pochodzenia. 8 na 10 konsumentów spotkało się na produktach z Godłem „Teraz Polska”, zwłaszcza (ale nie tylko) na produktach spożywczych i budowlanych.

- Produkty i usługi oznaczone Godłem są lubiane przez konsumentów, gdyż są kojarzone z wysoką, stabilną jakością, są oceniane jako produkty rozpoznawalne, a więc popularne, a także pochodzące z Polski. Badania dowodzą, że Godło „Teraz Polska” w czytelny sposób symbolizuje wysoką polską jakość poszukiwaną przez konsumentów – komentuje dr Jarosław Górski z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Według 98 proc. badanych Godło „Teraz Polska” wiąże się z polskim pochodzeniem produktu, a według ponad 96 proc. z jego stabilną jakością. Dla 94 proc. respondentów Godło ma wpływ na rozpoznawalność produktu, a dla blisko 70 proc. wiąże się z prestiżem. Ponad 90 proc. badanych twierdzi, że znak ten jest dobrym sposobem na oznaczenie wysokiej jakości polskich produktów i usług.

(za: Newsrm.tv)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę