Menu


Akcja pomocy dla Tomasza Goloba

Akcja pomocy dla Tomasza Goloba Agencja BE&W

Żużlowy klub z Grudziądza ruszył z akcją #MistrzJestJeden i zaczął zbierać pieniądze na leczenie kontuzjowanego Tomasza Golloba. W ramach akcji planowana jest również sprzedaż koszulek oraz smyczy, z których całkowity dochód zostanie przeznaczony na cele związane z powrotem Tomasza do zdrowia.

W minioną niedzielę Tomasz Gollob miał wypadek na torze motocrossowym w Chełmnie. Doznał poważnego urazu kręgosłupa i trafił na oddział intensywnej terapii medycznej w Bydgoszczy. Wg lekarzy, jego stan jest bardzo poważny i istnieje zagrożenie, że do kariery sportowej już nie wróci. Sportowiec ma poważny uraz rdzenia kręgowego i na tym etapie nie można przesądzić, czy wróci do pełnej sprawności.

– Tomek doznał urazu kręgosłupa w odcinku piersiowym, doszło do złamania siódmego kręgu piersiowego i przemieszczenia między szóstym, a siódmym kręgiem. Doszło także do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Ma oba płuca stłuczone i będzie przez kilka dni na oddziale intensywnej terapii medycznej. Będzie miał oddech zastępczy, natomiast nie odniósł żadnych obrażeń czaszki – mówił zaraz po operacji prof. Marek Harat.

– Tomasz obecnie przebywa na oddziale intensywnej terapii medycznej i będzie tam przez kilka dni, ze względu na stłuczenie płuc, prowadzony na respiratorze i w znieczuleniu. Stąd będzie trudno ocenić jego stan neurologiczny. Dopiero po tym okresie będziemy w stanie rozpocząć rehabilitację i powiedzieć coś na temat ewentualnej poprawy oraz stwierdzić czy pojawiły się lub będą pojawiały się jakieś ruchy i czucie – dodał neurochirurg.

Zaznaczył także, że dziś trudno jest określić, czy taki stan będzie trwał trzy, cztery dni, czy może dwa tygodnie. Podtrzymywanie oddechu przez respirator związane jest z mocno stłuczonymi podczas upadku płucami i powstałym w tym wyniku obrzękiem. Czas utrzymywania żużlowca w takim stanie będzie więc zależał od tego, jak szybko następować będzie ich regeneracja.

46-letni żużlowiec jest najbardziej utytułowanym Polakiem w dziejach żużla. W 2010 roku został indywidualnym mistrzem świata, jako drugi polski żużlowiec, po Jerzym Szczakielu. Był także dwa razy wicemistrzem i czterokrotnie brązowym medalistą IMŚ. Z reprezentacją Polski wywalczył sześć razy drużynowe mistrzostwo świata.

– Łezka w oku pewnie się zakręci, ale to naturalne dla sportowców – mówił przed ostatnim startem w kadrze na PGE Narodowym. – Nie ma co płakać, przecież ja nie kończę kariery. Jadę dalej, a tylko usuwam się w cień w reprezentacji, dając miejsce młodemu zawodnikowi. Wydaje mi się, że jest to rzecz jak najbardziej prawidłowa. Myślę, że każdy sportowiec chciałby się żegnać na tak wspaniałym obiekcie.

Dane konta, na które można przelewać darowizny z dopiskiem w tytule: „Gollob”: Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania i Rozwoju Neurochirurgii i Osób z Urazami Układu Nerwowego w Grudziądzu, PKO BP S.A. Oddział 1 w Grudziądzu, Nr 77 1020 5040 0000 6702 0103 5559.

(za: speedwayekstraliga.pl, pzm.pl)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę