Menu


UK: System opieki społecznej na skraju katastrofy?

UK: System opieki społecznej na skraju katastrofy? Shutterstock

W ubiegłym roku każdego dnia z pracy rezygnowało około 900 pracowników opieki społecznej. To stawia brytyjski system w obliczu katastrofy – ostrzegają eksperci.

Rząd przeznaczył dodatkowe 2 miliardy funtów na opiekę społeczną, ale coraz szybsze starzenie się społeczeństwa oznacza, że fundusze nie wystarczą na zbyt długo. Opiekunowie ostrzegają, że zwiększające się niedobory personelu oznaczają, że osoby wymagające opieki otrzymują usługi o coraz niższych standardach – informuje Mirror.

– Moją największą obawą jest to, że wkrótce przestaniemy sprawować opiekę nad osobami, które nie mogą same jej sfinansować. Całkowicie zgadzam się z ostrzeżeniem organizacji Age UK, że system opieki społecznej zacznie się załamywać w tym roku, ale chciałbym powiedzieć, że on już się załamał –napisał w liście do Theresy May Mike Padgham, prezes UK Homecare Association.

Według najnowszych danych w ubiegłym roku, każdego dnia, ponad 900 opiekunów rezygnowało ze swojej pracy. To powoduje, ze sektor ten cierpi na niedobór około 84 000 pracowników. Średnia płaca dla pełnoetatowego pracownika opieki podstawowej wynosiła 7,69 funtów na godzinę, co stanowi równowartość 14 500 funtów rocznie, podczas gdy jedna czwarta pracowników opieki socjalnej zatrudnionych była na tzw. kontrakcie zero godzin.

(at)

 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę