Menu


Izabella Kaminska: Szansa na mocną brytyjską markę

Izabella Kaminska: Szansa na mocną brytyjską markę

Rozmowa z Izabellą Kaminską z Financial Times.

Dlaczego społeczeństwo tak łatwo uległo Brexitowskiej propagandzie?
– Jednym z powodów jest pewna rozbieżność między tym, co mówi prasa, a co ludzie widzą wokół siebie. Ludzie nie wierzą już autorytetom. Media odegrały w tym dużą rolę. Dziennikarze oderwali się od ziemi, nie interesowali się lokalnymi problemami, a potem byli zdziwieni tym, że Brexit został przegłosowany.

Czy Brexit może źle wpłynąć na biznesy prowadzone w UK?
– Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj biznesu się prowadzi. Jest mały sektor przedsiębiorców, skupionych na lokalnym rynku i on prawdopodobnie zyska na Brexicie. Jeśli z kolei prowadzisz dużą, międzynarodową firmę, stracisz, jednak to też nie musi się wiązać z jakimiś zatrważającymi konsekwencjami. Szwajcaria jest świetnym przykładem państwa, które miało ciastko – i zjadło ciastko. Są neutralni, ich gospodarka nie jest zależna od UE. Ten kraj stał się swoistą marką i może być przykładem, jak można sobie radzić, nie będąc członkiem UE. Więc Brexit może spowodować wytworzenie takiej mocnej, niezależnej, brytyjskiej marki.

W ostatnim czasie słyszymy „hard Brexit or no Brexit”. Czy istnieje jeszcze szansa na „soft Brexit”?
– Wydaje mi się, że na „soft Brexit” nie mamy co liczyć. Zakłada on pewnego rodzaju kompromis, na który zobowiązani obietnicami politycy nie mogą sobie pozwolić. 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę