Logo
 Wydrukuj tę stronę

Obchody 75. rocznicy Bitwy o Anglię

Obchody 75. rocznicy Bitwy o Anglię Fot. Ambasada RP w Londynie

Uroczystości pod Pomnikiem Lotników Polskich w Northolt zgromadziły przedstawicieli samorządu lokalnego, Polskich Sił Powietrznych i RAF oraz weteranów, harcerzy, kadetów i licznie przybyłą londyńską Polonię.
Ambasadę RP w Londynie reprezentował Ambasador Witold Sobków, nowa Konsul Generalna Ilona Węgłowska-Hajnus oraz attaché obrony ppłk Piotr Pacek. Delegacji przybyłej z Polski przewodniczył Inspektor Sił Powietrznych gen. dyw. pil. Jan Śliwka.

Przed rozpoczęciem oficjalnych obchodów, przewodniczący rady dzielnicy Hillingdon Ray Puddifoot i Ambasador Witold Sobków dokonali uroczystego otwarcia Ogrodu Pamięci Polskich Sił Powietrznych. Ogród ten został zaprojektowany i ufundowany przez radę dzielnicy Hillingdon we współpracy z Ambasadą RP w Londynie.

145 polskich pilotów myśliwców brało udział w Bitwie o Anglię, walcząc zarówno w polskich dywizjonach 302 i 303 jak i w brytyjskich jednostkach. Spośród ogólnej liczby pilotów z krajów alianckich, Polacy stanowili drugą co do wielkości grupę po Brytyjczykach. Pod koniec wojny prawie 20,000 polskich lotników służyło w 16 dywizjonach Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

{gallery}obchodyambasada{/gallery}

(kj)

Zobacz także:

© Goniec.com