Menu


22. Finał Orkiestry już za nami

22. Finał Orkiestry już za nami
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat gra poza granicami Polski i ma swoich wolontariuszy w wielu krajach na całym świecie. W tym roku grała aż w 14 miastach Wielkiej Brytanii. Atrakcji było tu co niemiara.

Jeden ze sztabów znajdował się w Crewe, w którym atrakcje zaplanowano aż na dwa dni. W sobotę odbył się tu turniej piłkarski zorganizowany przez Eagles F.C Crewe, a w niedzielę – festiwal dla całej rodziny. W programie znalazły się także występy polskich i brytyjskich artystów – Fairy Tale Show, Flank Dub Department, My Angel Awaits, Devil Red, Smoking Hot, a także Ignition.

– Stan na wtorek to ponad 2200 funtów zebranych do puszek. Wciąż jednak nie rozliczyliśmy jeszcze czterech wolontariuszy, więc kwota ta z pewnością się zwiększy. Tym bardziej, że czekamy na puszki z Manchesteru – mówi szef sztabu w Crewe, Klaudiusz Czapliński.

Przypomina także, że jeszcze do końca stycznia można wykonać darmowy przelew na konto WOŚP w serwisie Sami Swoi (PrzekazyPieniezne.com). W ten sposób na konto Orkiestry wpłynęło już ponad 1800 funtów. Liczba ta z pewnością będzie jeszcze większa.

WOŚP zagrała także w takich miastach jak Aylesbury, Bedford, Leeds, Liverpool, Peterborough czy Southampton. Magdalena Litwin, szefowa sztabu Kingston upon Hull, szacuje, że jej sztab przekaże na konto Fundacji około siedmiu tysięcy funtów.

Podkreśla jednak, że to dopiero wstępna kwota, bo tak naprawdę liczenie potrwa do końca stycznia. – Ciągle jesteśmy w trackie liczenia pieniędzy z puszek. Czasem można dostać oczopląsu – śmieje się. Zwłaszcza, że do charakterystycznych puszek trafiały raz złotówki, raz funty. W sztabie w Hull pomagało 76 wolontariuszy.

22. Finał w Hull trwał wyjątkowo długo, bo aż trzy dni. Rozpoczął się 10 stycznia wieczorkiem poetyckim. Z kolei w sobotę odbył się tu mecz charytatywny, w którym wygrała drużyna WOŚP. – Chyba dostaliśmy fory – mówi pani Magdalena. Około trzech z siedmiu tysięcy funtów udało się zebrać dzięki zamkniętej imprezie charytatywnej. Dochód z wydarzenia w całości zostanie przekazany na ręce WOŚP.

Miastem, którego nie mogło zabraknąć na mapie WOŚP był także Londyn. 22. Finał w stolicy Anglii został zorganizowany przez stowarzyszenie Hurricane of Hearts, które współpracowało do tej pory z Polską Ambasadą w Londynie czy Polskim Komitetem Olimpijskim. Główną atrakcją londyńskiego finału był koncert polskiego zespołu Poparzeni Kawą Trzy oraz występ Majki Jeżowskiej. Jak co roku nie zabrakło tu więc atrakcji zarówno dla starszych, jak i tych najmłodszych.

Przypomnijmy, że w tym roku hasłem Orkiestry było „Na ratunek”. Zbierano pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Jeszcze we wtorek podawano, że Orkiestra pod wodzą Jurka Owsiaka uzyskała około 35 milionów złotych. Wiadomo jednak, że kwota ta będzie znacznie większa, bo liczenie jeszcze trochę potrwa.

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę