Menu


Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Londynie

  • Napisane przez  gaan
  • 1 komentarz
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Londynie
1 marca obchodzony jest Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody w całym kraju. 2 marca ulicami Londynu przejdzie Marsz Pamięci.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowoniony w lutym 2011 roku. Data święta upamiętnia stracenie ośmiu członków IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w osławionym więzieniu mokotowskim 1 marca 1951. 

Święto ustanowiono dla uczczenia pamięci żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego: WiN, NSZ, AKO i innych organizacji walczących przeciwko władzy narzuconej Polsce przez ZSRS począwszy od roku 1944. Zbrojny opór przeciwko komunistom trwał do roku 1963. Był zwalczany przez NKWD, UB i inne komunistyczne służby. Żołnierzy podziemia więziono, torturowano i mordowano w więzieniach UB. Wciąż żyje kilkudziesięciu stalinowskich sędziów wydających wyroki śmierci wobec nich, lecz nigdy nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności.
 
 
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywają się w wielu miejscach Polski. Centralne uroczystości w Warszawie zaplanowano w 20 miejscach związanych z działalnością podziemia. 
 
Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczczą także Polacy w Londynie. 2 marca ulicami miasta przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpocznie się on o godz. 14.00 na Trafalgar Square. Uczestnicy przejdą do Whithall (Parliament Street), gdzie zostaną wygłoszone okolicznościowe przemówienia. Organizatorzy zachęcają uczestników, by przynieśli transparenty z napisami w języku angielskim (Damned Soldiers lub Cursed Soldiers). 
 

1 komentarz

  • Patriota
    Patriota niedziela, 03, marzec 2013 13:45 Link do komentarza

    Pamietajcie rodacy ze wszystkich 250000 patriotow,zolnierzy wykletych,najlepszych synow ojczyzny naszej wymordowali zydzi!
    Dzis oni i ich dzieci sa w tv,rzadzie,uwlaszczeni na naszej krwawicy i to wlasnie przez nich mamy emigracje i biede w Polsce.Na mogilach Rotmistrza Pilcekiego i Generala Nila i 250 tys zamordowanych przez zydow wyrosnie zemsta i wolnosc oraz wielkosc naszej Polski!

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę