MenuPolska w handlu nie straciła na Brexicie

  • Napisał 
Polska w handlu nie straciła na Brexicie

Główny Urząd Statystyczny podaje, że Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii, które zwiększyły eksport do Wielkiej Brytanii po Brexicie. 

Po Brexicie Wielka Brytania zwiększyła import o aż 12,7 proc. rok do roku, ale głównie z pozaunijnych krajów. Polska jest jednym z nielicznych wyjątków. Nasz eksport w ujęciu dolarowym wzrósł o 14 proc. rdr. — wynika z danych GUS. Prawdopodobnie jednak dociera na Wyspy z niemieckich portów, na co wskazują różnice między danymi brytyjskiego urzędu statystycznego i GUS. Szczególnie wzrósł eksport polskich mebli, spadła natomiast sprzedaż dotychczasowego głównego towaru eksportowego, czyli żywności. 
Wielka Brytania to czwarty co do wielkości importer towarów na świecie po USA, Chinach i Niemczech. Import wyniósł 635 mld dol. w 2020 r., a w tym roku jeszcze wzrósł - z danych Biura Statystyk Narodowych (ONS) Wielkiej Brytanii wynika, że w skali trzech kwartałów tego roku import nawet wzrósł rok do roku o 12,7 proc., czyli o 39 mld funtów do 388 mld funtów. Wyłączając efekt drożejących surowców energetycznych, czyli ropy i gazu, wzrost wyniósł 10,5 proc.

Które kraje straciły najbardziej? Przede wszystkim Holandia, której eksport na Wyspy spadł o aż 3,5 mld funtów, czyli o prawie 14 proc. rok do roku. Na drugim miejscu w tym zestawieniu jest Nigeria, ale na trzecim — Polska. Tamta statystyka nie ujmuje jednak całkowitego eksportu z Polski na Wyspy, któy  wyniósł od stycznia do września br. 12,6 mld dol., czyli był o aż 14,1 proc. wyższy rdr. — podał GUS. W rezultacie nasz eksport na tle innych krajów nawet wyróżnia się na korzyść. Przy zwiększeniu łącznego importu do Wielkiej Brytanii o 12,7 proc. w funtach, wartość polskich towarów na brytyjskim rynku wzrosła o aż 14,1 proc. w ujęciu dolarowym.

W grupie korzystających na wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii na pierwszym miejscu są Chiny, które wysłały na Wyspy towary o wartości aż 10 mld funtów, tj. o 28 proc. wyższej niż rok wcześniej w analogicznym okresie. Na drugim miejscu jest Norwegia, a na trzecim Szwajcaria.

Kto z Unii poradził sobie w tej sytuacji najlepiej na brytyjskim rynku? Niemcy, które zwiększyły eksport o 711 mln funtów, czyli o 2 proc. rdr. Z zastrzeżeniem, że część tego eksportu to prawdopodobnie towary z Polski, tylko płynące na Wyspy z niemieckich portów. 

Powrót na górę