MenuPodmieniła diamenty na kamyki z ogródka. Usłyszała wyrok

Podmieniła diamenty na kamyki z ogródka. Usłyszała wyrok

Kobieta, która ukradła siedem diamentów o wartości 4,2 miliona funtów, zamieniając je na kamyki ogrodowe, została skazana na pięć i pół roku więzienia.

60-letnia Lulu Lakatos, która udawała ekspertkę od klejnotów imieniem „Anna”, przybyła do jubilerów Boodles w Mayfair, rzekomo, aby wycenić kamienie w imieniu bogatych rosyjskich kupców.

Sztuczka jest kradzieżą o najwyższej wartości, jaką kiedykolwiek popełniono w Wielkiej Brytanii, i została porównana do hollywoodzkiego filmu. Siedem diamentów, w tym jeden o wartości 2,2 miliona funtów, miało zostać umieszczonych w zamkniętej na kłódkę torebce i przechowywanych w skarbcu sklepu przy New Bond Street do czasu przelania środków.

Ale nagranie CCTV z salonu w piwnicy uchwyciło moment, w którym torebka została włożona do torebki Lakatosa i zamieniona na duplikat w ciągu kilku sekund. Szef Boodles, Nicholas Wainwright, wyszedł na krótko, by porozmawiać przez telefon z rzekomym rosyjskim nabywcą „Alexanderem”, którego poznał podczas lunchu w hotelu Metropole w Monako. Ekspert od jubilerów, Emma Barton, wzbudziła podejrzenia, ale diamentów – uważano, że zostały ukryte w ukrytej przegródce – nie znaleziono w torebce Lakatosa.

Opuściła sklep, zanim zamieniła swoją torebkę na torebkę nieznanej kobiety, a międzynarodowy gang przestępców uciekł z Wielkiej Brytanii do Francji w niecałe trzy godziny.

Kiedy następnego dnia otworzono torebkę w sejfie Boodlesa, w środku znajdowało się siedem małych kamyczków ogrodowych, a prawdziwych diamentów nigdy nie odzyskano.

Lakatos twierdził, że Anna była jej młodszą siostrą, Lilianą Lakatos, która przyznała się do użycia paszportu Lulu Lakatos do popełnienia przestępstwa na kilka miesięcy przed śmiercią w wypadku samochodowym w wieku 49 lat w Rumunii w październiku 2019 roku.

Liliana Lakatos była poszukiwana w Szwajcarii za prawie identyczną działkę, gdzie kopertę zawierającą 400 000 euro zamieniono na duplikat wypełniony papierem.

Lulu Lakatos została uznana za winną spisku w celu kradzieży przed 10 marca 2016 r. w sądzie koronnym Southwark. (Źródło: metro.co.uk)

Powrót na górę