MenuStatus osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Dziś upływa termin składnia wniosków

  • Napisane przez  goniec.com
Status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Dziś upływa termin składnia wniosków

Dziś o północy upływa termin składania przez obywateli Unii Europejskiej wniosków o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Osoby, które juz złozyły dokumenty, zachowują dotychczasowe prawa, nawet jeżeli  ich wniosek nie został jeszcze rozpatrzony. 

Obywatele UE i ich rodziny musieli złożyć wniosek do końca tego miesiąca, aby potwierdzić swój status imigracyjny, aby móc dalej mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii po zakończeniu okresu przejściowego brexitu i swobody przemieszczania się. Partia Pracy zażądała trzymiesięcznego przedłużenia z powodu opóźnień i problemów podczas pandemii COVID-19, ale ministrowie jak dotąd twierdzili, że tak się nie stanie. Minister Home Office Kevin Foster powiedział: „Mamy dosłownie miliony wniosków i wciąż otrzymujemy tysiące każdego dnia przed terminem. Uważamy więc, że przytłaczająca większość złożyła wniosek, ale istnieją przepisy dotyczące spóźnionych wniosków, gdy ludzie mają uzasadnione powody, aby je złożyć”.

O późnych aplikacjach powiedział: „Powiedzieliśmy, że przyjmiemy praktyczne podejście do tych, którzy nie złożyli wniosku, szczególnie tam, gdzie mogą istnieć luki lub oczywiste uzasadnione podstawy, takie jak dzieci, których rodzice mogli nie złożyć wniosku dla nich. Ale , nasze stanowisko jest proste: nie zwlekaj, aplikuj już dziś" .

Foster zdradził, że do końca maja wpłynęło ponad 5,6 miliona wniosków, z czego 5,2 miliona zostało zamkniętych. Sekretarz spraw wewnętrznych Labour, Nick Thomas-Symonds, powiedział parlamentarzystom: „Dokumenty, które wyciekły, sugerują, że 130 000 osób otrzymujących zasiłki jeszcze się nie zapisało i że wsparcie może zostać odebrane. Towarzystwo Dziecięce oszacowało, że nie złożono wniosków dla ponad 2000 dzieci pozostających pod opieką lub rezygnujących z opieki. Dlatego wezwaliśmy do przedłużenia unijnego programu osiedleńczego do końca września”.

Kraje, których obywatele złożyli najwięcej wniosków to Polska (975 000) i Rumunia (918 000). Spośród rozpatrzonych wniosków ponad 2,7 mln otrzymało status osoby osiedlonej, co pozwoliło im na pobyt stały w Wielkiej Brytanii.

Kolejne 2,2 mln otrzymało status osoby osiedlonej, co oznacza, że ​​muszą ponownie złożyć wniosek po pięcioletnim mieszkaniu w kraju, aby uzyskać prawo stałego pobytu.

Około 94 000 wniosków zostało odrzuconych, 72 100 wycofano lub uznano za nieważne, a 74 900 uznano za nieważne – gdy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdecyduje, że ktoś nie kwalifikuje się do złożenia wniosku lub nie dostarczył wystarczających dowodów zamieszkania.

(Źródło: skynews.com, bbc.com)

Powrót na górę