Logo
 Wydrukuj tę stronę

Brexit wciąż stwarza problemy. Firmy zgłaszają trudności

Brexit wciąż stwarza problemy. Firmy zgłaszają trudności

Według najnowszego raportu ponad trzy na pięć brytyjskich firm (61 procent) zgłasza trudności spowodowane Brexitem , co skutkuje wzrostem kosztów, wyższymi cenami dla konsumentów i zmniejszoną konkurencyjnością.

Prawie jedna czwarta (24 procent) firm eksportujących stwierdziła, że ​​Brexit spowodował spadek sprzedaży do UE, a jedna trzecia stwierdziła, że ​​spadł import z kontynentu.

Co najważniejsze, badanie przeprowadzone przez London School of Economics opierało się na danych z badań biznesowych przeprowadzanych w czasie rzeczywistym z CBI aż do kwietnia, znacznie wykraczając poza „początkowe problemy” związane z wyjściem 1 stycznia z jednolitego rynku i unii celnej. Badanie przeprowadzone przez Centre for Economic Performance LSE wykazało, że 37 procent brytyjskich firm zgłosiło opóźnienia w wyniku Brexitu.

Ponad jedna trzecia (36 procent) stwierdziła, że ​​stanęła przed dodatkowymi kosztami celnymi i administracyjnymi. Prawie jedna czwarta (22 procent) stwierdziła, że ​​doświadcza wyższego poziomu kontroli regulacyjnych. Badanie wykazało, że nie tylko na granicy Wielkiej Brytanii i UE wystąpiły problemy. 20 procent przedsiębiorstw zgłosiło zwiększone trudności w transporcie towarów z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej.

W międzyczasie, pomimo zapewnienia Borisa Johnsona, że ​​jego umowa o handlu i współpracy z Brukselą nie oznacza żadnych nowych ceł na eksport z Wielkiej Brytanii, około 16 procent firm zgłosiło, że musiały zapłacić dodatkowe cła.

Raport sugerował, że może to wynikać z ogólnej niepewności co do polityki taryfowej po brexicie lub z faktu, że Wielkiej Brytanii udało się odnowić tylko 63 z 70 umów handlowych z krajami zewnętrznymi, z których skorzystała jako członek UE.  W dokumencie stwierdzono, że jest „prawdopodobne, że brexit będzie miał znaczny wpływ na handel usługami”, chociaż dane nie są jeszcze dostępne. „Odsetek firm zgłaszających problemy związane z brexitem w związku z handlem usługami jest niższy niż w przypadku handlu towarami, ale znaczna część firm zgłasza trudności w handlu usługami pomimo czteroletniego okresu przygotowań do tych barier” - napisał autorzy Josh De Lyon i Swati Dhingra. (Źródło: independent.co.uk)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Zobacz także:

© Goniec.com