MenuBrexit wciąż stwarza problemy. Firmy zgłaszają trudności

  • Napisane przez  goniec.com
Brexit wciąż stwarza problemy. Firmy zgłaszają trudności

Według najnowszego raportu ponad trzy na pięć brytyjskich firm (61 procent) zgłasza trudności spowodowane Brexitem , co skutkuje wzrostem kosztów, wyższymi cenami dla konsumentów i zmniejszoną konkurencyjnością.

Prawie jedna czwarta (24 procent) firm eksportujących stwierdziła, że ​​Brexit spowodował spadek sprzedaży do UE, a jedna trzecia stwierdziła, że ​​spadł import z kontynentu.

Co najważniejsze, badanie przeprowadzone przez London School of Economics opierało się na danych z badań biznesowych przeprowadzanych w czasie rzeczywistym z CBI aż do kwietnia, znacznie wykraczając poza „początkowe problemy” związane z wyjściem 1 stycznia z jednolitego rynku i unii celnej. Badanie przeprowadzone przez Centre for Economic Performance LSE wykazało, że 37 procent brytyjskich firm zgłosiło opóźnienia w wyniku Brexitu.

Ponad jedna trzecia (36 procent) stwierdziła, że ​​stanęła przed dodatkowymi kosztami celnymi i administracyjnymi. Prawie jedna czwarta (22 procent) stwierdziła, że ​​doświadcza wyższego poziomu kontroli regulacyjnych. Badanie wykazało, że nie tylko na granicy Wielkiej Brytanii i UE wystąpiły problemy. 20 procent przedsiębiorstw zgłosiło zwiększone trudności w transporcie towarów z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej.

W międzyczasie, pomimo zapewnienia Borisa Johnsona, że ​​jego umowa o handlu i współpracy z Brukselą nie oznacza żadnych nowych ceł na eksport z Wielkiej Brytanii, około 16 procent firm zgłosiło, że musiały zapłacić dodatkowe cła.

Raport sugerował, że może to wynikać z ogólnej niepewności co do polityki taryfowej po brexicie lub z faktu, że Wielkiej Brytanii udało się odnowić tylko 63 z 70 umów handlowych z krajami zewnętrznymi, z których skorzystała jako członek UE.  W dokumencie stwierdzono, że jest „prawdopodobne, że brexit będzie miał znaczny wpływ na handel usługami”, chociaż dane nie są jeszcze dostępne. „Odsetek firm zgłaszających problemy związane z brexitem w związku z handlem usługami jest niższy niż w przypadku handlu towarami, ale znaczna część firm zgłasza trudności w handlu usługami pomimo czteroletniego okresu przygotowań do tych barier” - napisał autorzy Josh De Lyon i Swati Dhingra. (Źródło: independent.co.uk)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Powrót na górę