MenuBrexit: Polska nie wyda przestępców Wielkiej Brytanii

  • Napisane przez  goniec.com
Brexit: Polska nie wyda przestępców Wielkiej Brytanii

Rząd przyznał, że co najmniej 10 krajów UE nie będzie już dokonywać ekstradycji swoich obywateli, aby stanęli oni przed sądem w Wielkiej Brytanii.

W korespondencji z komisją ds. UE Izby Lordów stwierdzono, że Chorwacja, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Łotwa, Polska, Słowacja, Słowenia i Szwecja będą „powoływać się na przepisy konstytucyjne jako powód, aby nie dokonywać ekstradycji swoich obywateli do Wielkiej Brytanii”.  Ponadto Austria i Republika Czeska będą dokonywać ekstradycji swoich obywateli do Wielkiej Brytanii tylko za ich zgodą. Oznacza to, że władze brytyjskie mogą być zmuszone do podejmowania prób ścigania w innych krajach lub rozpowszechniania poszukiwanych przestępców w bazie danych Interpolu w nadziei, że opuszczą swój kraj i zostaną złapani gdzie indziej.

Wielka Brytania była wcześniej częścią systemu europejskiego nakazu aresztowania, który umożliwia usprawniony proces ekstradycji między państwami UE i był używany w przypadku głośnych terrorystów, przemytników narkotyków i morderców. W ramach umowy o bezpieczeństwie po brexicie Wielka Brytania opracowała nowe procesy ekstradycyjne, ale nie mają one takich samych uprawnień, aby ominąć bariery konstytucyjne. Państwa UE mogą również odmówić wydania podejrzanych przestępców, jeśli domniemane przestępstwo nie istnieje w ich kraju lub jest to przestępstwo „polityczne”.

Richard Martin, przewodniczący Krajowej Rady Szefów Policji (NPCC) w sprawie planowania brexitu, powiedział wcześniej Komisji Spraw Wewnętrznych, że w grudniu utworzono nową krajową jednostkę ds. Ekstradycji. Powiedział, że tam, gdzie kraje odmawiają ekstradycji podejrzanych, policja ma dwie możliwości: „Po pierwsze, współpracujemy z Prokuraturą Koronną i decydujemy, czy w interesie publicznym leży próba ścigania tych osób w ich krajach pochodzenia. Po drugie,  zawiadamy Interpol, ponieważ jak tylko wjadą do innego kraju, możemy ich aresztować w tym kraju i sprowadzić z powrotem”.

W raporcie stwierdzono, że UE będzie nadal monitorować brytyjskie przepisy dotyczące ochrony danych i będzie utrzymywać „wyższe standardy” jako kraj spoza Unii. Eksperci ostrzegli, że sytuacja zwiększa pole do wyzwań prawnych, co może spowodować zawieszenie umowy bezpieczeństwa. W dokumencie stwierdza się, że może ono zostać rozwiązane przez Wielką Brytanię lub UE z 9-miesięcznym wyprzedzeniem, z powodów obejmujących odstępstwo od Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. (Źródło: independent.co.uk)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Powrót na górę