MenuBrexit: Wielka Brytania zmienia część umowy. UE przeciwna

  • Napisane przez  goniec.com
Brexit: Wielka Brytania zmienia część umowy. UE przeciwna

Rząd Borisa Johnsona ogłosił, że jednostronnie zmieni część umowy brexit w Irlandii Północnej tak, aby lepiej odpowiadała brytyjskim biznesom - ryzykując kolejną konfrontację z Brukselą.

Podczas gdy większość Westminsteru zwracała uwagę na budżet, ministrowie ogłosili, że przedłużą okres karencji dla brytyjskich supermarketów i dostawców na dostosowanie się do nowych barier handlowych na Morzu Irlandzkim.

Supermarkety w Irlandii Północnej borykają się z problemami z zaopatrzeniem od czasu wejścia w życie umowy Brexitu Borisa Johnsona 1 stycznia - ale oczekuje się, że problem pogorszy się, gdy zakończy się istniejący okres karencji. Tymczasowe złagodzenie czeków miało wygasnąć z końcem tego miesiąca. Jednak w pisemnym oświadczeniu sekretarz Irlandii Północnej Brandon Lewis powiedział, że rząd „podejmie kilka tymczasowych kroków operacyjnych, aby uniknąć destrukcyjnych krawędzi klifu, takich jak zaangażowanie z UE”. Powiedział, że okres karencji potrwa co najmniej do 1 października - widoczna próba powstrzymania intensyfikacji niedoborów żywności spowodowanych w Irlandii Północnej przez umowę Brexitu z panem Johnsonem.

Rząd Wielkiej Brytanii zwrócił się do UE o przedłużenie okresu karencji do 2023 r., ale Bruksela jak dotąd odmówiła. UE twierdzi, że Wielka Brytania nie może jednostronnie zmienić umowy, którą już podpisała i ratyfikowała.

Ignorowanie międzynarodowego porozumienia prawdopodobnie byłoby naruszeniem prawa międzynarodowego, co jest echem sporów w sprawie brytyjskiej ustawy o rynku wewnętrznym z zeszłego roku. UE i Wielka Brytania omawiały tę kwestię w tzw. „Wspólnym komitecie” powołanym do zarządzania umową. (Źródło: independent.co.uk)

Powrót na górę