MenuTrasa Dover-Calais jest „krytyczna” dla dostaw żywności. Podjęto środki nadzwyczajne

  • Napisane przez  goniec.com
Trasa Dover-Calais jest „krytyczna” dla dostaw żywności. Podjęto środki nadzwyczajne

W portach planowane są „środki nadzwyczajne”, aby zapobiec niedoborom żywności w brytyjskich supermarketach z powodu brexitu, ujawnia rządowy dokument. Puste ciężarówki przejeżdżające przez kanał La Manche w celu uzupełnienia zapasów będą mogły ominąć kolejki w kluczowych portach. 

„Proponujemy środek awaryjny, aby przyspieszyć powrót pustych ciężarówek z żywnością z Wielkiej Brytanii do UE, gdzie można je uzupełnić zapasami ” - czytamy w dokumencie.

Do 300 ciężarówek dziennie byłoby przewożonych w trybie przyspieszonym poza Dover i Folkestone, w ramach programu otwartego tylko dla największych supermarketów i ich podwykonawców. Propozycja została wysłana do grup branżowych przez Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich - który ostrzegł, że „potencjał dalszych zakłóceń pozostaje wysoki”.

Liz Truss , sekretarz ds. Handlu powiedziała, że ​​nadszedł czas, aby „ruszyć naprzód”. Akcja „awaryjna” w portach jest następstwem ostrzeżenia supermarketów, że porozumienie jest „prawie niewykonalne”, ponieważ w alejkach ze świeżymi produktami pojawiają się luki. Ian Wright, dyrektor Federacji ds. Żywności i Napojów, powiedział posłom, że dostawcy nie mają pojęcia o niektórych praktycznych konsekwencjach umowy zawartej „bardzo, bardzo późno”. „Wszyscy członkowie łańcucha dostaw żywności mieli bardzo mało czasu, aby uporać się z postanowieniami umowy i nadal się z nimi uporali” - powiedział. W międzyczasie niemiecka grupa logistyczna DB Schenker została ostatnim głównym operatorem przesyłek, który zawiesił dostawy do Wielkiej Brytanii z powodu „ogromnych przepisów biurokratycznych”.

Dokument konsultacyjny ostrzega, że ​​trasa Dover-Calais jest „krytyczna” dla dostaw żywności w Wielkiej Brytanii, ponieważ około 10 procent żywności spożywanej w Wielkiej Brytanii przechodzi przez kanał La Manche. Według British Retail Consortium w miesiącach zimowych około 75 procent świeżych owoców i warzyw trafia tą drogą. Zgodnie z planem ciężarówki, które mogłyby wykazać, że pracują dla dużego supermarketu lub dostawcy i planowały wrócić do Wielkiej Brytanii w ciągu siedmiu dni, otrzymałyby pierwszeństwo na omijanie ciężarówek ustawionych na M20. Zostałoby to uruchomione, gdyby czas oczekiwania poza Dover osiągnął osiem godzin lub więcej, a ładunki dostarczane do supermarketów w Wielkiej Brytanii spadły poniżej 75 procent oczekiwań przez dwa kolejne dni.  (Źródło: independent.co.uk)

Powrót na górę